اصول طراحی و معنی نمای رومی ساختمان

9 آبان 1401
0 نظر
نما رومی
 • اصول طراحی و معنی نمای رومی ساختمان

  یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین سبک ها در طراحی نما، طراحی نمای رومی می باشد. اجرای این سبک از سال ها پیش در بین مردم و سبک های فراوان معماری ، مورد استقبال قرار گرفت است . برای ویلا ها و ساختمان های خیلی بزرگ در اروپا و آمریکا به استفاده و همچنان ادامه دارد . و اکنون نیز تعداد زیادی از افراد به دنبال سبک رومی و اجرای آن برای ساختمان های خود می باشند. در ادامه شما را با خصوصیات سبک رومی و اجزای آن در نما و قسمت‌های دیگر ساختمان آشنا می کنیم.

  نمای رومی ساختمان
  نمای رومی ساختمان

  اجرای نمای رومی

  معماران طراحی نمای رومی باید دقت عمل بالایی را در اجرای آن داشته باشند . و این دقت و ظرافت را برای همه اجزای ساختمان به کار برند و جزئیات را در نظر بگیرند. از جمله این جزئیات می‌توان به ستون ها، پایه ستون، سرستون، قرنیزها، قوس و هلال ها، کتیبه‌ ها و قاب های پنجره اشاره کرد. که به طور دقیق و با ظرافت کامل باید انجام شوند. معمولاً در طراحی نمای رومی اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب می کند، ستون می باشد .

  هم در نمای بیرون و هم در فضای داخل استفاده شده است. ستون ‌ها مدل‌های مختلفی دارند. سال‌های پیش برای ساخت ستون ها از مصالح ساختمانی مانند سنگ و آجر و چوب استفاده می کردند. امروزه به وسیله قطعات از پیش ساخته شده تهیه می‌شوند. که دیگر مثل گذشته سنگین اجرا نمی‌شود . و بسیار سبک و زیبا است و در اندازه‌های مختلف و طرح های متفاوت می باشند . و باعث تغییرات زیادی در نمای بیرونی ساختمان می شوند.
  در قدیم برای نمای کاخ ها از دو ستون بلند در قسمت ورودی بنا در دو طرف درب ورودی استفاده می‌شد . که تا قسمت بالای نما ادامه داشت . همچنین در برخی موارد برای زیبایی کار و ظرافت بیشتر نما، ستون های کوچک در قسمت تراس و اطراف پنجره ها ساخته می‌شد.
  از آنجایی که اصلی‌ترین اجزا در طراحی نمای رومی را ستون ها تشکیل می دهند لذا استفاده از آنها خیلی با اهمیت است. یک ستون از سه جزء سرستون، پایه ستون و بدنه ستون تشکیل می‌شود و انتخاب کردن طرح مورد نظر برای ستون هایی که در نمای ساختمان به کار می روند بسیار مهم می باشد. پس باید نسبت به حجم و ظرافت آن دقت عمل به خرج داد.

  در اکثر ساختمان ها برای اجرای طرح سنگ رومی ستون، از سنگ مرمر استفاده می کنند. البته هر طرحی را می توان اجرا کرد و از هر سنگی می‌توان استفاده نمود و این بستگی به سلیقه شخصی دارد. در سر ستون و پایه ستون معمولاً از سر شیر یا نمای گل نیلوفر آبی و گل های دیگر استفاده می شود.

  کتیبه و قرنیز و قاب پنجره در طراحی نمای رومی
  کتیبه و قرنیز و قاب پنجره در طراحی نمای رومی

  اهمیت کتیبه و قرنیز و قاب پنجره در طراحی نمای رومی

  در نمای رومی، کتیبه یا یک حجمی مانند تاج در بالاترین نقطه بنا قرار دارد . که این تاج در دو طرح گل های ظریف و طرح مثلثی ساده شکل است.
  کتیبه‌ ها نمای ساختمان را بسیار زیبا می کنند . و به این دلیل به آنها کتیبه می گویند که در روم باستان در آن قسمت بنا که بالاترین نقطه بنا می باشد. به خط رومی نوشته هایی وجود داشت.
  در طراحی نمای رومی در ویلاهای شمال، کتیبه، طبق سلیقه کارفرما، به صورت متن یا دعا نوشته می شود. در نمای رومی برای زیباتر کردن نما از قرنیز استفاده می کنند.

  قرنیز نوار باریکی در قسمت اتصال دیوار به کف به کار گرفته می شود. همچنین در طراحی نما از هلال و قوس در قسمت بالای پنجره ها و درب ورودی ساختمان استفاده می کنند که هر چه بزرگتر باشد، زیباتر است. و باعث می شود که بنا قرینه شود و بسیار جذاب و یکنواخت است که حس خوبی را به بیننده می‌دهد.

  همانطور که می‌دانیم پنجره ها در نمای ساختمان بسیار مهم هستند . به همین علت در نمای سبک رومی به قاب پنجره اهمیت زیادی می‌دهند. و معمولاً قابی به شکل مربع یا حصار به دور قاب پنجره اجرا می‌شود. و در دو طرف پنجره که عمودی هستند. نیم ستون کار می‌شود و در بالای پنجره نیز از هلال قوسی شکل استفاده می‌کنند و در پایین پنجره نیز طاقچه ای می زنند. این ها روش هایی است که برای تزئین دور پنجره استفاده می شود که به هر چه زیباتر شدن طراحی نمای رومی کمک می‌کند.

  نما رومی سنگی
  نما رومی سنگی

  طراحی نمای سنگی رومی

  استفاده از مجسمه در نمای کلاسیک رومی

  در نمای کلاسیک رومی معمولا از مجسمه ها استفاده می شود. اگر ساختمان‌ های شهر رم یا اکثر ساختمان های تاریخی کشور های مختلف از جمله ایتالیا، فرانسه، آلمان و دیگر کشورها را مورد مطالعه قرار دهیم.
  متوجه می‌شویم که انواع و اقسام مجسمه های تزئینی در نمای ساختمان ها استفاده و زیبایی خاصی را به نمای ساختمان می دهد. هر چند در طراحی نمای رومی از مجسمه استفاده نمی‌شود. در ویلا و ساختمان های کشور ایران نیز زیاد دیده نمی شود.
  اما از آنجایی که طرح کلاسیک بسیار زیبایی است. می‌توان برای ویلا های شمال کشور، طبق سلیقه کارفرما از طراحی مجسمه استفاده کرد . حتی داخل حیاط ویلا نیز می‌شود از مجسمه استفاده کرد که طرح مجسمه حس خوبی را در فضای باز نیز می دهد.

  سخن آخر

  در آخر باید بگوییم برای طراحی نمای رومی ساختمان ها یا ویلا ها از سنگ های مرمر و گرانیت استفاده می‌شود. این سبک طراحی که از بناهای روم باستان است.

  در شهرهای ایران بسیار مورد استقبال مالکین می باشد. در بعضی ساختمان ها از این معماری هخامنشی استفاده که افراد را مجذوب به این طرح می‌کند.
  نتیجه ویلا هایی که به این شکل ساخته می‌شوند. طراحی زیبایی دارند . از مجسمه های سنگی و ستون های باشکوه و همچنین انواع قوس و هلال در آنها استفاده می شود. می‌تواند ، برای ما بسیار جالب باشد. و شاید روزی ما هم بخواهیم ویلایی با طراحی نمای رومی بسیار زیبا داشته باشیم که بسیار قابل تامل می باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  پیام بگذارید