صفحه اصلی وبلاگ ویژگی های ویلای سبک کلاسیک

ویژگی های ویلای سبک کلاسیک

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۲۸ بهمن ۱۳۹۹
  • تعداد نظرات : 0 نظر

ویلای سبک کلاسیک از چه ویژگی هایی برخوردار است؟

معماری سبک کلاسیک، چه برای نمای ساختمان شهری و چه ویلا و یا هر جای دیگری که مورد استفاده قرار گیرد، دارای ویژگی های یکسانی می باشد. عناصر حجمی و فیزیکی، وجود تقارن و همچنین حجم نمایی، از بارزترین خصوصیات بکار رفته در معماری کلاسیک می باشد. در این سبک، وجود تقارن و تناسب ریاضی در طراحی نما، به جای استفاده از تزئینات نامتقارن و پیچیده دارای چندین مزیت می باشد. سرعت احداث به دلیل وجود تقارن و تناسب در نما، افزایش یافته و به طبع سبب کاهش هزینه ها می گردد. دو فاکتور مهم و تعیین کننده در ساخت بنا به ویژه در دنیای معاصر، سرعت و هزینه می باشد. گسترش نمای سبک کلاسیک، در ساخت و سازهای کلان شهری به سرعت اتفاق افتاده و حتی سبب ورود آن به روستاها نیز شده است. در این مقاله، به بیان ویژگی های ویلای سبک کلاسیک پرداخته می شود.

تأثیرگذاری سریع نمای ویلای سبک کلاسیک بر چشم بیننده
نمای ویلای کلاسیک تأثیری فوری بر تماشاگر دارد. می توان گفت که ویلای کلاسیک به دلیل برخورداری از ویژگی هایی همچون، پنجره ها، ورودی های مستطیل شکل، وجود تقارن و … در تضاد با طبیعت پیرامون نمی باشد. همچنین عدم وجود مواردی از قبیل شیب ها، اشکال غیرهندسی مدرن و کمان های شدید در ویلاهای این سبک، چشم نوازی و لطافت آنها را در پی دارد.

 

ویلای سبک کلاسیک

ویلاهای دارای سبک کلاسیک، از ظاهری باشکوه و مجلل برخوردارند. از سنگ های بزرگ، جهت ساخت نمای اینگونه ویلاها استفاده می گردد و سبب هویت بخشیدن به آن می گردد.
آغاز معماری سبک کلاسیک از یونان و رم باستان بوده و همچنان از طرفداران زیادی در سراسر جهان برخوردار است. طراحی و ساخت ستون های مرمر متقارن، قرن هاست که جهت ایجاد نمای کلاسیک برای خانه ها و ویلاها در نظر گرفته می شود. با توجه به نفوذ معماران هوشمند سبک کلاسیک در همه تمدن ها، دیگر تصور جهان بدون وجود این سبک وجود ندارد.
پیدایش این سبک از معماری، به قرن پنجم در یونان، و همچنین حدود قرن 3 میلادی در رم برمی گردد. تمرکز این سبک، به شدت بر یکپارچگی ساختاری می باشد. در واقع، سبک کلاسیک امروزی را می توان احیای دوباره کلاسیک دانست. نمای نئوکلاسیک یا احیای مجدد کلاسیک را می توان تفسیر آزادتری از کلاسیک کهن به شمار آورد. از قرن 19 تاکنون، الگوی نمای کلاسیک ساختمان مسکونی، مدرسه، بانک، مسجد، خانه، کلیسا بر مبنای معماری کلاسیک احداث شده اند.

 

جسارت و تواضع معماری سبک کلاسیک
جسارت، تواضع و خرد، از مفاهیم اصول طراحی نمای سبک کلاسیک است. اجزایی که با قرار گرفتن در کنار هم، به توضیح مفاهیم پیچیده ای پرداخته اند، از موارد زیر تشکیل شده اند:
تناسب و تقارن
ستون ها و پنجره ها از عناصر ویلای سبک کلاسیک بوده، و دارای فاصله یکسانی نسبت به یکدیگر می باشند، و معمولاً متقارن هستند.
ترتیب خاص قرارگیری ستون ها

جهت چیدمان و ترتیب قرارگیری ستون ها، یونانیان و رومیان از دستورالعمل خاصی پیروی می کردند، که به نمای ساختمان ابهت خاصی می بخشید. به گونه ای که، پس از گذشت 15 قرن از آن زمان، همچنان این نسبت ها به قوت خود باقی اند.

در تمام نماهای سبک کلاسیک از سنگ مرمر روشن استفاده می شود.
⦁ قرارگیری ایوان جلویی به همراه یک پیشانی بر روی ستون های ورودی
وجود یک ایوان جلویی تمام قد، در بیشتر ساختمانهای سبک کلاسیک در نظر گرفته می شود، که در ارتفاع واقع شده اند. که در ورودی ساختمان، یک پیشانی سقف مانند را به وجود آورده اند و در پایین این ایوان محل قرارگیری درب می باشد.
⦁ بکارگیری مصالح ساختمانی باکیفیت و بادوام
معماری سبک کلاسیک، بر مبنای بکارگیری سنگ مرمر، طراحی و گسترش پیدا کرده است.
⦁ نقش و نگارهای سبک کلاسیک
از ویژگی های نمای ویلای سبک کلاسیک، می توان به لبه های جعبه ای یو شکل، درب های بزرگ با تزئینات فلزی، قالب های یو شکل، طرح های قوسی بالای درب ها و همچنین سقف های شیبدار متوسط اشاره نمود.
⦁ نمای پنجره‌ها در سبک کلاسیک
کمان های نیم دایره در بخش بالای پنجره ها به چشم می خورد. و اغلب پنجره ها با تزئینات متقارن و به شکل مستطیل و دوتایی در کنار هم واقع شده اند.
نمای ویلای سبک کلاسیک با ویلای مدرن چه تفاوتی دارد؟
محبوبیت معماری سبک کلاسیک، به مرور زمان در بسیاری از کشورها از بین رفت، اما رونق دوباره ای با احیای مجدد آن به دست آورد. ابهت و جزئیات نمای کلاسیک در مقایسه با سایر نماها بسیار بیشتر است. در تمام نماهای سبک کلاسیک از سنگ مرمر روشن استفاده می شود. در صورتی که بکارگیری متریال مختلف جدیدی در دیگر نماها صورت می گیرد. ستون های مرمری و دارای مقطع گرد در ساختمانهای به سبک کلاسیک به چشم می خورد.
افرادی که علاقه زیادی به این نوع سبک معماری دارند، همچنان این نوع سبک را به کار می گیرند و خیلی از معماران به طراحی ساختمان خود بر مبنای اصول نئوکلاسیک می پردازند.

ستون های مرمری و دارای مقطع گرد در ساختمانهای به سبک کلاسیک به چشم می خورد.

 

نمای نئوکلاسیک دارای چه ویژگی هایی است؟
در نمای نئوکلاسیک، استفاده از سقف های با شیب کم به جای سقف های گرد صورت می گیرد. آنچه که سبب تمایز این سبک، از سبک تودور و باروک می شود، نیز همین ویژگی است.
متقارن بودن و تناسب آینه ای در نماهای تودور رعایت نشده، در حالی که تقارن اولین ویژگی سبک های نئوکلاسیک یا نماهای کلاسیک امروزی می باشد.

ویژگی نمای کلاسیک در سرستون‌ها

یکی از زیباترین موارد در طراحی معماری کلاسیک، سرستون های آن است. این سرستون ها، که مورد استفاده در خیلی از آثار بصری و معماری قرار می گیرد، همچنان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. ستون ها در زیر سرستون ها، که همانند طومار باز شده می باشند، واقع اند. در نمای ویلای سبک کلاسیک، پایه ستون ها متشکل از سنگ دایره ای شکل می باشند که با الگوی نیم دایره ای تراشیده شده است. پایه ستون دارای چندین لایه سنگ بوده، که هر یک دارای قطر کمتری نسبت به سنگ زیرین خود است تا اینکه، آخرین پایه قطرش برابر قطر ستون است.
یک ردیف نرده کوتاه سنگی، در ویلاهای کلاسیک، در جلوی ایوان ها واقع شده است و در تزئینات داخلی ساختمان و همچنین دستگیره های موجود در کنار پله ها نیز، همانند این الگو، البته از جنس چوب به کار رفته است.
شروع ساختمان در الگوی ویلای سبک کلاسیک، از یک ردیف ستون واقع شده در زیر ایوان می باشد. فاصله ای بین این ستون ها تا درب ساختمان وجود دارد که سنگفرش شده است. در ساختمان های کلاسیک، ستون هایی نیز در دو طرف درب واقع است، که سبب تقارن و استحکام بیشتر نما شده و مشابه یک قاب در قاب بزرگتر به نظر می رسد.
شاید بتوان گفت، یکی از زیباترین طرح ها جهت ویلاسازی، نمای سبک کلاسیک می باشد. در صورتی که، اصول معماری کلاسیک، همگی در الگوی نمای کلاسیک رعایت گردد، ویلای شما سراسر زیبایی و عظمت خواهد بود.

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و مطلب دیگر سایت ویلاوار با عنوان ویژگی های ویلای سبک مدرن را هم مطالعه کرده و همچنان همراه ما باشد.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !