صفحه اصلی وبلاگ نکاتی که باید درباره فک رهن سند خانه بدانید

نکاتی که باید درباره فک رهن سند خانه بدانید

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۶ تیر ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

نکاتی که باید درباره فک رهن سند خانه بدانید

خارج کردن ملکی که در رهن بانک بوده یا ملک مورد رهن از حالت وثیقه را فک رهن سند خانه گویند. هدف ما از نگارش این مقاله، ارائه توضیحاتی راجع به همین مسئله می باشد.

 

نحوه فک رهن سند خانه

جهت فک رهن سند خانه می توان از یکی از روش های سپرده گذاری و تسویه حساب کامل استفاده کرد. و بدین طریق خانه را از رهن بانک خارج نمود که در ادامه توضیحات بیشتری را در مورد این دو روش ارائه خواهیم داد.

 

آشنایی با روش تسویه حساب کامل جهت فک رهن خانه

تسویه حساب کامل با بانک در این روش الزامی است. در این شرایط، بانک به محاسبه اصل بدهی شما بدون در نظر گرفتن سود وام پرداخته و شما بایستی اقدام به پرداخت بدهی خود نمایید. با انجام این کار، فک رهن سند خانه شما انجام می شود.

تسویه حساب کامل با بانک را می توان یکی از راه های خارج کردن سند خانه از رهن بانک دانست.

در واقع سود وام و اصل بدهی، اقساط وام را تشکیل می دهند. که برای اقساط مختلف این موارد می تواند متفاوت باشد. میزان مبلغ سود دریافتی در اقساط اولیه از میزان اصل بدهی بیشتر است. برای مثال، بانک ها اقدام به دریافت 30 درصد بدهی و 70 درصد سود می کنند. ولی برعکس این روند را با نزدیکتر شدن به اقساط پایانی شاهد هستیم، به گونه ای که میزان اصل بدهی در مقایسه با سود دریافتی افزایش می یابد. از این رو، در صورت کم کردن تمامی اقساط از اصل بدهی هنگام تسویه حساب، مبلغی که بایستی برای تسویه حساب بپردازید به دست نمی آید، و علت آن نیز این است که در واقع بیشتر اقساط پرداختی توسط شما، سود وام شما محسوب می شده است. بنابراین، در صورتی که در زمان تسویه حساب، با رقم بالاتری روبرو شدید تعجب نکنید.

فک رهن سند خانه از طریق سپرده ‌گذاری

در بعضی از بانک ها می توان با سپرده گذاری، سند خانه را فک رهن نمود. مثلاً در بانک مسکن طرحی وجود دارد که مشتری با سپرده گذاری 110 درصد از مابقی اصلی بدهی خود می ‌تواند از این بانک نامه فک رهن را دریافت کند. در این خصوص مثالی را بیان می نماییم:

مثلا اگر شخصی وام 80 میلیون تومانی گرفته باشد و حدود 60 درصد از اصل آن را پرداخت کرده باشد، مابقی این پول که 20 میلیون تومان است، از طریق سپرده گذاری 110 درصد آن یعنی 22 میلیون، می تواند به فک رهن سند خانه خود بپردازد.

 

سپرده گذاری برای فک رهن سند خانه بهتر است یا تسویه حساب؟

در واقع این مورد به تعداد اقساطی بستگی دارد که پرداخت نموده اید. در صورتی که تعداد زیادی از اقساط وام شما باقی مانده باشد، سپرده گذاری بهتر از تسویه حساب است. زیرا همانطور که می دانید، با سپرده گذاری، بانک سود ماهیانه به شما پرداخت می ‌کند که با این سود می توانید اقساط خود را بدهید. از طرفی، اگر تعداد اقساط کمی از وام دریافتی شما مانده باشد، تسویه حساب به دو علت زیر بهتر می باشد:

  • پولتان برای مدت زمان طولانی راکت نمی ماند.
  • پول نقد کمتری پرداخت می ‌کنید.

فک رهن سند خانه از طریق سپرده گذاری بهتر است یا تسویه حساب؟

 

آیا فروش خانه بدون فک رهن امکان پذیر است؟

در حقیقت فروش خانه ای که سند آن در رهن بانک می باشد، به ضرر بانک است. از این رو، بانک می تواند از شما شکایت ‌کند. بر این اساس، توصیه می کنیم که ابتدا فک رهن سند خانه انجام شود و بعد اقدام به فروش آن نمایید.

 

 

 

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !