صفحه اصلی وبلاگ نحوه فروش ملک ورثه ای

نحوه فروش ملک ورثه ای

اشتراک گذاری
 • تاریخ ارسال : ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • تعداد نظرات : 0 نظر

اطلاعاتی راجع به نحوه فروش ملک ورثه ای

شاید در سطح شهر چشمتان به املاکی که بدون استفاده مانده است خورده باشد. ممکن است نخستین چیزی که با دیدن این املاک به ذهنتان خطور کند، موروثی بودن آنها و یا اینکه اختلافاتی بین وراث بر سر ملک مورد نظر وجود داشته باشد. بعضی از مواقع به فکر خریدن آنها با توجه به قیمت خوب و مناسبی که دارند می افتید. ولی به خاطر داشته باشید که معامله این نوع املاک دارای مراحل و قوانین ویژه ای است. در این مقاله اطلاعاتی راجع به نحوه فروش ملک ورثه ای برای شما ارائه می گردد.

آشنایی با نحوه فروش ملک ورثه ای

منع قانونی جهت معامله و خرید و فروش ملک ورثه ای وجود ندارد. ولی بایستی حواس خود را در معاملات این نوع املاک کاملاً جمع کرده و نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. در صورت عدم توجه به این نکات، ممکن است دچار مشکل شوید و سر از دادگاه و مراجع قضایی در آورید و با اینکه پول ملک مورد نظر خود را به طور کامل پرداخت کرده باشید، احتمال دارد دادگاه نهایتاً حکمی مبنی بر عدم مالکیت شما ارائه دهد.

نکاتی راجع به نحوه خرید و فروش ملک ورثه ای

 

چه کسی صاحب ملک است؟

یکی از مواردی که دارای اهمیت زیادی در این زمینه بوده و تأکید کارشناسان حقوقی نیز بر همین مسئله است، این است که توجه داشته باشید که ملک مورد نظر به اسم شخص فوت شده باشد. در صورتی که همسر فرد فوت شده، مالک یک ملک باشد، آنگاه ملک مورد نظر دیگر ورثه ای محسوب نمی گردد. جهت اطمینان از این موضوع، بایستی سند ملک را مشاهده نمایید.

گواهی انحصار وراثت را مورد بررسی قرار دهید

گواهی انحصار وراثت، گواهی است که در قوانین مربوط به ارث وجود دارد. در این گواهی تعیین وارثان متوفی صورت می گیرد و صدور آن از طریق مراجع قضایی انجام می شود. گواهی انحصار وراثت یکی از مدارک ضروری جهت خرید و فروش ملک ورثه ای است. این گواهی در واقع تعیین کننده این است که شما بایستی با چه افرادی جهت معامله ملک مورد نظر رو در رو شوید.

 

عدم همکاری یکی از وراث

وجود اختلاف در مورد فروش یا عدم فروش سهم وراث را می توان یکی از دلایل مهم رها شدن املاک موروثی دانست. اگر قصد خرید خانه های موروثی را دارید، بایستی سهم همگی را بخرید، به عبارت دیگر همه وارثان باید با فروش سهم خود موافق بوده و در میان آنها مخالفی وجود نداشته باشد. نمی توانید اقدام به خرید سهم چند نفر کنید و سهم بقیه را نخرید.

تمامی وارثان یا وکلای آنها جهت نوشتن مبایعه نامه مربوط به فروش ملک ورثه ای بایستی حضور داشته و اقدام به امضای مبایعه نامه نمایند. در صورت عدم همکاری هر یک از آنها، ممکن است در آینده دچار مشکل شوید.

بررسی کنید که آیا وکلای وراث دارای وکالت نامه هستند؟

در بعضی مواقع به علت عدم حضور وراث ملک مورد نظر در داخل کشور، وکلای آنها به انجام اقدامات لازم جهت معامله ملک موروثی می پردازند. در ادامه به ذکر نکاتی در رابطه با این موضوع می پردازیم.

 

وجود اختلاف در مورد فروش یا عدم فروش سهم وراث را می توان یکی از دلایل مهم رها شدن املاک موروثی دانست.

 

 • وکلا باید دارای وکالت نامه معتبر و رسمی باشند.
 • تنظیم وکالت نامه بایستی در دفاتر اسناد رسمی صورت گرفته و به صورت قانونی باشد.
 • معرفی شخصی به عنوان وکیل به صورت شفاهی و تلفنی از جانب وارث، مورد تأیید نمی باشد.
 • تنظیم وکالت نامه وکیل توسط وراثی که در خارج از کشور سکونت دارند، بایستی در یکی از کنسولگری های خارج از ایران انجام شود.
 • جهت آگاهی از اختیارات وکیل، باید وکالت نامه را مورد بررسی قرار دهید. دو اجازه توسط وراث بایستی به وکیل جهت انجام معاملات اینگونه املاک در وکالت نامه داده شود که عبارتند از:

1-اجازه مربوط به دریافت مبلغ ملک مورد نظر به وی داده شود.

2-اجازه مربوط به فروش ملک

در صورت عدم وجود این دو مورد در وکالت نامه، وارث می تواند پس از مدتی ادعا کند که به وکیل خود اجازه گرفتن پول را در وکالت نامه نداده و همین امر سبب می شود، وارث مجدداً از شما درخواست پول نماید.

نحوه پرداخت مبلغ معامله به وارثان

یکی از نکات حائز اهمیت در خرید و فروش ملک ورثه ای، چگونگی پرداخت مبلغ معامله می باشد. یکی از اشتباهات بزرگی که ممکن است هنگام معامله ملک ورثه ای رخ دهد، این است که کل مبلغ معامله توسط شخص خریدار به یکی از وراث به صورت یکجا داده شود تا تقسیم آن را میان خودشان انجام دهند. شایان ذکر است که فرد خریدار بایستی اقدام به پرداخت سهم هر کدام از وراث به شکل تک تک نموده تا بعدها کسی ادعا نکند که حقش پرداخت نشده است.

وارثان صغیر تکلیفشان چیست؟

برای اینکه از وجود وارثان صغیر در میان وراث مطلع شوید، به بررسی مدارک هویتی آنها بعد از ارزیابی گواهی انحصار وراثت بپردازید. بر اساس قانون، اجازه معامله با فرد صغیر را نخواهید داشت. در این وضعیت، بایستی با قیم فرد صغیر جهت خرید ملک موروثی معامله نمایید. بنابراین، در صورت وجود فرد صغیر در میان وراث، علاوه بر بررسی موارد ذکر شده در این مقاله، باید قیم نامه وی را نیز مورد ارزیابی قرار دهید. مطابق با قانون، اجازه فروش اموال فرد صغیر به قیم داده نمی شود. قیم بایستی جهت فروش اموال طفل صغیر اقدام به دریافت مجوز از دادسرا نماید. برای اینکه شما در هنگام انجام معامله دچار درد سر نشوید، باید از قیم، این مجوز رسمی را به عنوان خریدار ملک موروثی بخواهید.

از دیگر مواردی که بایستی در فروش ملک ورثه ای مورد توجه قرار گیرد، مفاصا حساب مالیات بر ارث می باشد.

 

بررسی مفاصا حساب مالیاتی متوفی

از دیگر مواردی که بایستی در فروش ملک ورثه ای مورد توجه قرار گیرد، مفاصا حساب مالیات بر ارث می باشد. بر اساس قانون، ارائه اظهارنامه مالیات بر ارث بایستی توسط وراث حداکثر تا شش ماه صورت گیرد، تا بررسی های لازم با توجه به دارایی های منقول و غیر منقول فرد فوت شده توسط اداره مالیات انجام شده و بدهی های مالیاتی فرد متوفی اعلام گردد. صدور مفاصا حساب مالیاتی با سپری کردن مراحل فوق انجام می شود.

یکی از مواردی که حتماً باید در رابطه با خانه ای که قصد خرید آن را دارید توجه نمایید، این است که آیا این خانه در لیست اموال شخص متوفی در این مفاصا حساب قید شده است یا خیر. در صورت نبودن خانه مورد نظر در این فهرست، از انجام معامله اجتناب نمایید.

ارزیابی وصیت نامه فرد فوت شده

بر طبق قانون، هر فردی قادر به واگذاری قسمتی از اموال خود به شخص دیگری بعد از فوتش خواهد بود. یکی از مواردی که باید از وراث بپرسید این است که در رابطه با ملک مورد نظر، فرد متوفی دارای وصیت نامه ای می باشد یا خیر. به عنوان مثال، در صورت واگذار شدن بخشی از ملک به شخص دیگری، حضور او در معامله ملک الزامی بوده و در صورت عدم آگاهی شما از این مسئله، می تواند برایتان مشکل ساز گردد. بنابراین، جهت اطلاع از اینکه هر قسمتی از ملک به چه افرادی واگذار شده، به بررسی وصیت نامه متوفی بپردازید.

نتیجه گیری

در معامله و خرید و فروش ملک ورثه ای بایستی موارد زیر را در نظر داشته باشید تا دچار مشکل و درد سر نگردید:

 

در خرید و فروش ملک ورثه ای پرداخت سهم هر کدام از وارثان بایستی توسط خریدار به صورت جداگانه صورت گیرد.

 

 • جهت اطمینان از اینکه ملک مورد نظر به اسم فرد متوفی است، به بررسی سند آن بپردازید.
 • گواهی انحصار وراثت را در زمان معامله مورد بررسی قرار دهید.
 • یادتان باشد، در صورت عدم موافقت یکی از وارثان جهت فروش سهمش، ممکن است شما دچار مشکل گردید.
 • امضای مبایعه نامه به وسیله همه وراث بایستی انجام شود.
 • لازم است که وکلای وراث از وکالتنامه معتبر و رسمی برخوردار باشند.
 • اقدام به بررسی مفاصا حساب مالیات بر ارث نمایید.
 • پرداخت سهم هر کدام از وارثان بایستی توسط خریدار به صورت جداگانه صورت گیرد تا بعدها کسی ادعای عدم دریافت حقش را نداشته باشد.
 • به ارزیابی قیم نامه فرد صغیر بپردازید.

جهت آگاهی دقیق از مراحل خرید و فروش ملک ورثه ای، می توانید به مراجع قانونی مربوطه مراجعه نمایید. ضمناً می توانید اقدام به تهیه یک نسخه کپی از تمام مدارکی همچون مفاصا حساب مالیاتی، اوراق هویتی، انحصار وراثت و غیره نمایید و در صورت نیاز از آنها استفاده نمایید.

 

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !