صفحه اصلی وبلاگ نحوه خلع ید از ملک مشاع

نحوه خلع ید از ملک مشاع

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۸ خرداد ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

نحوه خلع ید از ملک مشاع

به منظور آزادسازی ملک مشاع از تصرف ناحق فرد یا افرادی، بایستی اقدام به اقامه دعاوی خلع ید نماییم. اما سؤال اینجاست که خلع ید از ملک مشاع به چه معناست؟ به منظور آشنایی شما با این موضوع می خواهیم اطلاعات کافی را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

 

منظور از دعاوی خلع ید چیست؟

خلع ید را می توان به معنی تصرف از طریق خصومت یا دشمنی و تجاوز در حق دیگری دانست. دعاوی مالکیت که همان دعاوی خلع ید است جهت اثبات مالکیت به کار گرفته می شود. دعاوی خلع ید دارای دو حالت است:

نحوه خلع ید از ملک مشاع

1-نخست شخص متصرف با گرفتن اجازه از مالک، اقدام به سکونت در ملک وی می کند، ولی پس از مدتی همچنان به سکونت خود در ملک بدون کسب اجازه از مالک ادامه می دهد.

2-از همان ابتدا مالک اقدام به تصرف ملک بدون کسب اجازه از مالک می کند.

شرح دعوی خلع ید از ملک مشاع

پیش از ارائه هر توضیحی در این زمینه، می خواهیم اطلاعات بیشتری را در رابطه با ملک مشاع در اختیارتان قرار دهیم.

ملکی که چندین نفر در آن شریک باشند، ملک مشاع می باشد یعنی نام بیش از دو نفر در سند ساختمان موجود باشد. به عنوان مثال، فرض کنید که خانه ای توسط سه برادر به ارث برده شود، در چنین حالتی، خانه متعلق به هر سه فرد بوده و هیچ کدام قادر به ادعای مالکیت قسمتی از ملک را نخواهند داشت.

بر اساس قانون و مقررات، هیچ یک از شرکا توانایی تصرف در مال مشاع را بدون کسب اجازه از دیگری نخواهند داشت. اما در صورت به وجود آمدن چنین شرایطی، سایر شرکا قادر به خلع ید از ملک مشاع خواهند بود.

از این رو، در صورت تصرف ملک مشاعی توسط یکی از شریک ها بدون کسب اجازه از بقیه شرکاء، آنها قادرند پس از تنظیم دادخواست خلع ید علیه وی، آن را به دادگاه عمومی تحویل دهند.

در مورد خلع ید از ملک مشاع باید بگوییم که حضور همه مالکین نیاز نمی باشد. یکی از آنها به نمایندگی از طرف سایرین به انجام این کار می ‌پردازد. به طور کلی، خلع ید از ملک مشاع علاوه بر اینکه علیه یکی از شرکا ارائه می گردد، بر علیه فرد دیگری نیز می تواند مطرح شود. همچنین در صورتی که ملک مشاع در تصرف یک عده ‌ای باشد، دعوی خلع ید شامل همه آنها می شود.

هزینه دعوی خلع ید

از آنجایی که دعوی خلع ید یک دعوی مالی به شمار می آید، لذا هزینه دادرسی آن با توجه به ارزش ملک در مناطق مختلف تعیین می گردد. بنابراین هزینه مشخصی ندارد.

فرق بین دادخواست تخلیه با دادخواست دعوی خلع ید

معمولا تفاوت هایی بین دادخواست دعوی خلع ید و دادخواست تخلیه از نظر قانونی وجود دارد. ولی بیشتر افراد آن را نمی دانند. مثلا کسی خانه شما را اجاره می کند و بعد از اتمام قرارداد، آن را تخلیه نمی کند. در این صورت اگر شما به دادگاه دادخواست دعوی خلع ید بدهید، آن را رد می‌ کنند. زیرا مستاجر طبق قرارداد در منزل شما سکونت دارد. بنابراین باید دادخواست تخلیه به دادگاه بدهید تا بررسی شود و تنها زمانی باید دادخواست خلع ید ارائه گردد که مستاجر بدون هیچ قراردادی در منزل شما ساکن باشد.

 

 

دعوی خلع ید از ملک مشاع

 

نکات مهم درباره دعوی خلع ید از ملک مشاع

  • تمامی پرونده‌ های دعوی خلع ید، به عنوان دعاوی حقوقی به حساب می ‌آیند.
  • در خلع ید لازم است سند و مدرکی مبنی بر اینکه شما صاحب ملک هستید ارائه دهید.
  • خلع ید از ملک مشاع باید با موافقت تمامی شرکا صورت پذیرد.
اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !