صفحه اصلی وبلاگ نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی چگونه است؟

نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی چگونه است؟

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی به چه صورت است؟
خرید خانه را می توان از مهمترین دغدغه و دلواپسی افراد مختلف جامعه دانست. در بعضی مواقع، کلاهبرداران به شیوه های مختلف در زمان خرید خانه، درصدد به چنگ آوردن پول خریدارانی که به جمع آوری آن در طول سال ها پرداخته اند بر می آیند. معامله وکالتی از جمله معاملات پرریسک در بازار مسکن به شمار می آید. ممکن است یکی از سؤالاتی که خیلی ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد، این است که معامله وکالتی چیست و نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی چگونه صورت می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید.

معامله وکالتی چه نوع معامله ای است؟

در معامله وکالتی، تنها یک وکالت بلاعزل از سوی فروشنده به خریدار داده می شود، یعنی هیچ سندی توسط فروشنده به اسم خریدار زده نشده و در واقع خریدار از هیچ مالکیتی نسبت به ملک برخوردار نبوده، و فقط نوعی انتقال ملک به شخصی دیگر می باشد.

وکالتی که فروشنده به خریدار می دهد می تواند به علت های متفاوتی باشد. مهمترین این علت ها عبارتند از:
1-اگر آزادسازی سند قابل انجام نباشد و سند در رهن بانک قرار داشته باشد.
2-اگر فروشنده تمایلی به پرداخت مالیات نداشته باشد.
3-اگر ملک فاقد سند رسمی باشد و یا سند به جهت نداشتن پایان کار آماده نبوده و یا پرداخت جریمه های شهرداری صورت نگرفته باشد.
4- فروشنده جهت پیمودن مراحل طولانی انتقال سند، فرصت کافی نداشته باشد.

نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی

درست است که قیمت خانه های با سند قطعی در مقایسه با خانه های با سند وکالتی بیشتر است ولی می تواند مخاطرات بیشتری را به همراه داشته باشد.
دلیل اینکه نبایستی اقدام به معاملات وکالتی نماییم چیست؟
• خریدار در معامله وکالتی به عنوان مالک به حساب نمی آید
خریدار در معاملات وکالتی به هیچ وجه مالک نبوده و مالک ملک تا زمان تبدیل سند وکالتی به قطعی، همچنان فروشنده بوده و خریدار در رابطه با ملک مورد نظر هیچگونه حقی نخواهد داشت.
• توقیف ملک پس از فروش وکالتی امکان پذیر است.
توقیف ملک مورد نظر پس از فروش وکالتی می تواند به علت های مختلفی مانند به وجود آمدن مشکل بین فروشنده و همسرش به علت پرداخت نشدن مهریه صورت گیرد.
در این شرایط، با ارائه مبایعه نامه می توانید به راحتی ثابت کنید که به هیچ عنوان امکان توقیف ملک وجود ندارد. چون ملک دیگر متعلق به فروشنده نمی باشد. غیر از این موردی که بیان نمودیم، کار دیگری نمی توان جهت عدم توقیف ملک انجام داد.
• انجام وکالت توسط شخص فروشنده
بسیاری از افراد فکر می‌ کنند زمانی که فروشنده وکالت بلاعزل می دهد، دیگر نمی تواند به معامله ملک با شخص دیگری بپردازد. ولی این تصور کاملا اشتباه است. زیرا فروشنده می ‌تواند برای ملک مورد معامله، به نام خودش سندی تنظیم نماید و یا اینکه آن را به فرد دیگری بفروشد. لذا جهت پیشگیری از روی دادن مشکلاتی از این قبیل، انجام موارد زیر ضروری می باشد:
1- حتما در وکالتنامه ذکر شود که فروشنده از این به بعد حق فروش ملک را ندارد.
2- برای اینکه شما مالک حقیقی ملک باشید و فروشنده حق هیچ گونه دخل و تصرفی را نداشته باشد، باید از او بخواهید که مبایعه نامه را همزمان با دادن وکالت بلاعزل تنظیم نماید.

چگونگی تبدیل سند وکالتی به قطعی

• ایجاد مشکلات احتمالی بین خریدار و فروشنده
در صورتی که جهت معامله ملک، هیچ قولنامه ای وجود نداشته باشد، فروشنده می تواند ادعا کند که پولی بابت ملک از خریدار دریافت نکرده است. همچنین احتمال دارد که فروشنده دیگر به قیمت قبلی رضایت ندهد و درخواست پول بیشتری از خریدار نماید.
نحوه تبدیل سند وکالتی به قطعی

جهت تبدیل سند وکالتی به قطعی، ارائه مدارک زیر به دفتر اسناد رسمی الزامی می باشد:
● اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی آن
● سند ملک مورد نظر
● مفاصا حساب دارایی
● پایان کار ساختمان که از شهرداری دریافت می ‌شود
● استعلام ثبت
● عوارض شهرداری
● مدارکی از قبیل بنچاق یا تقسیم نامه که نشان دهد ملک متعلق به فروشنده است
● دریافت اعتبار وکالتنامه از دفترخانه ای که آن را تنظیم کرده است

جمع ‌بندی
در واقع، معامله وکالتی حتی با تنظیم مبایعه نامه نیز بسیار پر خطر می باشد و احتمال دارد مشکلاتی را هنگام انتقال سند به وجود آورد که ما پیشنهاد می کنیم از انجام این گونه معاملات خودداری نمایید.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !