صفحه اصلی وبلاگ منظور از عرصه و اعیان در قراردادهای ملکی چیست؟

منظور از عرصه و اعیان در قراردادهای ملکی چیست؟

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۱۸ تیر ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

منظور از عرصه و اعیان در قراردادهای ملکی چیست؟

ممکن است با اصطلاح عرصه و اعیان در قراردادهای ملکی یا اسناد ساختمان و زمین روبرو شده باشید و این پرسش که منظور از این اصطلاح چیست، برایتان پیش آمده باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

 

آشنایی با اصطلاح عرصه و اعیان

به زمین، عرصه و به ساختمانی که در آن قرار دارد اعیان گفته می شود. ساختمان مورد نظر می تواند دارای کاربری های مختلفی همچون، اداری، مسکونی و … داشته باشد. به زبان ساده تر، عرصه به قسمتی از قیمت که به موقعیت مکانی زمین مربوط می شود و امکان جابجایی آن با هر تغییری وجود ندارد، اطلاق می گردد و اعیان به بخش قابل تغییر آن که قادر به افزایش یا کاهش ارزش زمین است، گفته می شود.

منظور از عرصه و اعیان در اسناد ملکی

اگر ملک از سند شش دانگ برخوردار باشد، دارای عرصه و اعیان است، اما در موارد خاص مثلاً زمین های اوقافی، ملک یا شامل اعیان می گردد یا عرصه.

در حال حاضر از دو سند مجزا جهت خرید و فروش خانه و آپارتمان استفاده می شود. تنها به منظور خرید و فروش آپارتمان است که سند عرصه و اعیان به کار می رود. اگر تصمیم داشته باشید فقط یک واحد از آپارتمان را خریداری نمایید، سند اعیان به شما داده می شود، ولی در صورت خرید کل آپارتمان، سند عرصه و سند اعیان با هم به شما تعلق می گیرد.

مفهوم سهم اعیان از عرصه

با توجه به مفهوم آپارتمان قدرالسهم دار که به معنی واقع شدن واحد آپارتمان در زمین های متراژ بالا است.

 

بر این اساس، به سهم هر واحد آپارتمان از زمین مربوطه(اعیان) به کل ساختمان(عرصه)، سهم اعیان از عرصه گویند. مثلا اگر دو آپارتمان 150 متری در دو زمین به متراژ های 400 و 800 متری ساخته شده باشند، سهم اعیان از عرصه آن آپارتمانی بیشتر است که متراژ زمین آن بالاتر می باشد. بنابراین در این مثال، سهم اعیان از عرصه زمین با متراژ 800 متر بیشتر است. احتمال دارد ملاک شما برای خرید یک واحد آپارتمان، تعداد واحد های کم ساختمان باشد و اصلا توجهی به متراژ زمین آن نداشته باشید. ولی این مورد در زمان تخریب و بازسازی و یا تقسیم ارث و میراث حائز اهمیت می باشد. زیرا بیشتر بودن متراژ زمین کل ساختمان، باعث بیشتر بودن سهم اعیان از عرصه برای خریدار می‌گردد.

سند زمین های اوقافی در عرصه و اعیان

در واقع ملک اوقافی، ملکی می باشد که شخصی آن را وقف اداره اوقاف نموده و این اداره نیز آن ملک را با اقساط 99 ساله به فرد دیگری واگذار می‌ کند. باید بدانید که شخص هرگز مالک اینگونه املاک نمی ‌باشد. ولی حق دخل و تصرف یعنی خرید و فروش و یا رهن و اجاره در آن با اجازه اداره اوقاف امکان پذیر است.

 

در حقیقت سند اوقافی در عرصه و اعیان متعلق به این نوع املاک است و فرق آن با سند های ملکی این است که مالک فقط صاحب سند اعیان می باشد و سند عرصه در اداره اوقاف می ‌ماند. به بیان دیگر، در این نوع املاک سند زمین یا همان سند عرصه، موقوفه می باشد.

 

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !