صفحه اصلی وبلاگ منظور از تخلف اضافه بنا در ساخت و ساز چیست؟

منظور از تخلف اضافه بنا در ساخت و ساز چیست؟

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۵ خرداد ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

شاید تاکنون علامت پلمپ را بر روی درب خانه ای که در حال عبور از کنار آن بوده اید، مشاهده کرده باشید. این علامت می تواند نشانگر این باشد که سازنده ملک مرتکب خطایی شده است و شهرداری به منظور جلوگیری از ادامه پروژه، این علامت را بر روی درب نصب کرده است. تخلف اضافه بنا را می توان از مهمترین این تخلفات به شمار آورد. حال می خواهیم در این مقاله به ارائه توضیحاتی راجع به این تخلف و همچنین نحوه جلوگیری از وقوع آن بپردازیم.

معنی تخلف اضافه بنا در ساخت و ساز

اضافه بنا به چه معناست؟

در صورتی که بنای اضافه ای را جهت احداث ساختمانی مد نظر قرار دهیم، به آن اضافه بنا گفته می شود و در صورت نبود مجوزی جهت ساخت آن از سوی شهرداری، می تواند به عنوان تخلف ساختمانی محسوب گردد. اضافه بنا مواردی همچون اضافه بنای اداری، مسکونی، اضافه بنای کارگاهی، نمازخانه و غیره را در بر می گیرد.

جهت اجرای اضافه بنا برای هر ساختمان، بایستی اقدام به دریافت پروانه ساخت از شهرداری نمایید تا اینکه مرتکب تخلف اضافه بنا نگردید. به عبارت دیگر باید از مجوز یا پروانه ساخت، پیش از هر گونه اقدامی جهت ساخت بنا برخوردار باشید. در صورتی که مراحل مورد نیاز برای اخذ پروانه ساخت را طی کرده باشید و پرداخت عوارض مربوطه را نیز انجام داده باشید ولی بدون مجوز کتبی، احداث بنای خود را آغاز کنید، در چنین وضعیتی ملک شما بدون پروانه می باشد. علاوه بر اینکه هر ملکی بایستی پروانه ساخت داشته باشد، بلکه باید دارای پلاک ثبتی نیز باشد. اگر ملک فاقد پلاک ثبتی باشد و اقدام به ساخت بنای اضافه روی آن گردد، برای ملک مورد نظر تخلف اضافه بنا صادر می گردد.

 

تخلف اضافه بنا به چه مفهومی است؟

شهرداری، موضوعی به اسم تراکم را بسته به عرض خیابان، جمعیت و خیلی از موارد دیگر تعیین می کند. به  تعداد طبقاتی که هر فرد امکان احداث آن را در زمین خودش دارد تراکم گفته می شود. پایان کار تنها برای ساختمان هایی صادر می شود که مسئله تراکم را رعایت کنند. در صورت عدم رعایت این موضوع، شهرداری به مجازات فرد مورد نظر بر اساس قانون می پردازد. به این موردی که بیان نمودیم، تخلف اضافه بنا می گویند. اگر بخواهیم به بیانی دیگر این تخلف را عنوان نماییم، باید در ابتدا بدانیم که سطح اشغال، درصدی از زمین است که ملک مورد نظر در آن ساخته شده است. در واقع، مالک فقط مجاز است تا در ۶۰ درصد از زمین خود به ساخت و ساز ملک مسکونی بپردازد و اگر بیشتر از این درصد اقدام به ساخت نماید، یعنی تخلف اضافه بنا صورت گرفته است.

جریمه تخلف اضافه بنا

به طور کلی، شهرداری جهت این تخلف، جریمه مالی و جریمه تخریب اضافه بنای ساخته شده را برای مالک در نظر می گیرد. بر این اساس، در صورت رعایت نشدن یک سری اصول ایمنی و بهداشتی در حین ساخت اضافه بنا، شهرداری اقدام به تخریب آن می نماید. از طرفی، اگر در هنگام ساخت اضافه بنا اصول ایمنی و بهداشتی به خوبی رعایت شود، شهرداری فقط جریمه مالی را جهت این تخلف در نظر می ‌گیرد که مالک باید آن را پرداخت نماید.

 

تعیین میزان جریمه نقدی تخلفات اضافه بنا

بر اساس قانون، تعیین میزان جریمه نقدی تخلف اضافه بنا به دو صورت زیر انجام می پذیرد:

1- جریمه نقدی مربوط به زمین های با کاربری مسکونی که برای هر متر مربع تخلف، حداکثر سه برابر ارزش معاملاتی زمین و حداقل یک دوم آن می ‌باشد.

2- جریمه نقدی مربوط به زمین ‌های با کاربری تجاری و اداری که برای هر متر مربع تخلف، حداکثر سه برابر ارزش معاملاتی زمین و حداقل دو برابر آن است

 

مسئول رسیدگی به تخلفات مربوط به اضافه بنا

در واقع شهرداری ها و کمیسیون ماده ۱۰۰ بر طبق قانون، مسئول رسیدگی به ساخت و سازهای غیر مجاز و تخلفات مربوطه می باشند. اعضای این کمیسیون عبارتند از:

  • نماینده وزارت کشور که به انتخاب وزیر کشور می باشد.
  • قاضی دادگستری که وزیر دادگستری او را تعیین می نماید.
  • نماینده شورای شهر که توسط شورا انتخاب می ‌شود.
  • نماینده شهرداری که حضور او جهت دفاع از شکایت شهرداری است ولی حق رای ندارد.
اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !