صفحه اصلی وبلاگ معیارهای مؤثر در محاسبه سن ساختمان

معیارهای مؤثر در محاسبه سن ساختمان

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۱۰ تیر ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

معیارهای مؤثر در محاسبه سن ساختمان

ابتدا می خواهیم در رابطه با کاربرد محاسبه سن ساختمان، توضیحات مختصری را در اختیارتان قرار دهیم. سن ساختمان کاربردهای زیادی داشته که مهمترین آنها عبارتند از:

  • اول اینکه، اگر ملک کلنگی باشد، یعنی ساختمانهایی که از عمر مفید بالاتر از 20 سال و حتی در بعضی موارد 12 سال برخوردارند، و مالک بخواهد نوسازی انجام دهد، می تواند از تسهیلات و وام بانکی با توجه به محاسبه سن ساختمان بهره مند گردد.
  • دیگر اینکه، اگر مالکی جهت برخورداری از بالاترین قیمت در زمان فروش ملک، مراحل مربوط به اخذ سند تفکیکی و پایان کار را عقب بیندازد، محاسبه سن ساختمان می تواند مانع از ایجاد سوء استفاده گردد.

از این رو، پیش از خرید ساختمان آگاهی از سن دقیق آن خیلی مؤثر خواهد بود.

عوامل مؤثر در محاسبه سن ساختمان

 

معرفی معیارهای محاسبه سن ساختمان

هر ساختمانی شامل سه نوع سن می باشد که عبارتند از: سن بهره برداری ساختمان، سن واقعی ساختمان و سن سندی. در ادامه به شرح هر یک از این موارد می پردازیم.

  • سن بهره برداری از ساختمان: تاریخ نصب کنتور را می توان از فاکتورهای مهم جهت محاسبه سن بهره برداری ساختمان دانست. محاسبه این سن، از هنگام نصب تأسیسات ساختمانی و وقتی که سکونت در ملک مورد نظر امکان پذیر می شود، صورت می گیرد.

 

  • سن واقعی ساختمان: تاریخ صدور پروانه ساختمانی یا جواز را می توان از معیارهای مهم جهت محاسبه عمر ساختمان یا سن واقعی ساختمان به شمار آورد. این سن غالباً از سوی بانک ها مورد توجه قرار می گیرد. محاسبه سن واقعی ساختمان از زمان تشکیل فونداسیون و پی ریزی انجام می شود.

 

  • سن سندی ساختمان: صدور سند قطعی ملک، از فاکتورهای مهم جهت محاسبه سن سندی ساختمان محسوب می گردد. معمولا در هنگام قیمت گذاری بر روی ملک، سن سندی و همچنین سن بهره برداری ساختمان بسیار حائز اهمیت می باشند.

دلایل اهمیت سن ساختمان

در حقیقت یک مورد مهم که هنگام خرید خانه، رهن و اجاره باید به آن دقت نمود، سن ساختمان می باشد. در واقع عمر مفید ساختمان در کشور ایران، 30 سال است و قدمت بالاتر از آن، از بناهای کلنگی به شمار می آید.

اثرات سن ساختمان بر قیمت‌ گذاری آن

همانطور که می دانید، بیشتر افراد تمایل دارند که در ساختمان های تازه ساخته شده ساکن شوند. در این بین، کسانی هستند که محدودیت مالی دارند و به دنبال ساختمان هایی می باشند که دارای چند سال قدمت باشد تا مبلغ کمتری را بپردازند.

از این‌رو، در بازار املاک، ساختمان ‌هایی که قدمتی بین 10 تا 15 سال دارند، بیشتر مورد توجه افراد قرار می‌ گیرند. زیرا اینگونه ساختمان‌ ها در حدود 30 درصد در مقایسه با ساختمان ‌های نوساز ارزان تر می باشند. در این خصوص، بسیاری از مشاورین املاک معتقدند که قیمت هر متر مربع از ساختمان، با گذشت یک سال از عمر آن، تقریبا 300 هزار تومان کاهش می یابد.

 

تاثیر سن ساختمان جهت بهره مندی از وام

به طور کلی برای دریافت تسهیلات بانکی، قدمت بنا در بعضی موارد کمتر از 15 سال و در برخی دیگر زیر 20 سال و در مواردی نیز کمتر از 35 سال در نظر گرفته می ‌شود.

در آخر باید بگوییم که در صورت آگاهی نداشتن از قوانین و مقررات مربوط به بازار مسکن، بهتر است قبل از امضای هرگونه تعهدی، با یک وکیل کاربلد در این باره مشورت نمایید.

 

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !