صفحه اصلی وبلاگ معرفی انواع ویلا

معرفی انواع ویلا

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

معرفی انواع ویلا و اشکال مختلف ویلا بر اساس سبک و متریال و متراژ و …

به چه سبک ساختمانی، ویلا گفته می شود؟ ویلا دارای چه خصوصیاتی می باشد؟ ویلا با خانه چه تفاوتهایی دارد؟ ویلا به چند دسته تقسیم می شود؟ انواع سبک های ویلا چیست؟ در این مقاله، به بحث درباره ویلا و انواع آن می پردازیم. ویلا سبکی از خانه می باشد، که دارای طرفداران زیادی است. در این مقاله، انواع ویلا مورد بررسی قرار می گیرد.
ویلا یکی از انواع پرطرفدار خانه است که در کشورهای مختلف سبک‌های مختلفی دارد. ابتدا به بررسی مفهوم ویلا می‌پردازیم.

ویلا چیست؟

به ساختمانی در زبان فرانسوی و انگلیسی ویلا خطاب می شود، که دارای نمای بیرونی از چهار طرف باشد، و ساخت آن در ییلاق ها و یا اطراف شهرها، صورت می گیرد. اما، اجازه ساخت ویلا به شهروندان، در درون شهر، در برخی از کشورها، داده می شود.
امکان ساخت خانه های ویلایی، در مناطق شهری کمتر است و دلیل آن هم جلوگیری از تجمع ساختمانها می باشد. اگرچه در بعضی از شهرها، ویلا به خانه های حیاط دار گفته می شود، اما خانه هایی که از هر چهار طرف آزاد بوده و دارای نمای بیرونی باشند، می تواند تعریف درستی از ویلا باشد.

 

معرفی انواع ویلا

معمولاً خانه هایی که از چهار طرف دارای نما بوده و از سقف شیبدار برخوردار باشند، در فرهنگ عامه ایران، خانه های ویلایی نامیده می شوند. توسعه و گسترش شهرها، سبب کاهش تعداد ویلاها شده و می توان انواع ویلا را در اطراف شهرها و در شهرک های ویلایی مشاهده کرد.
ویلا و خانه با هم چه تفاوتی دارند؟
ویلا دارای خصوصیات منحصر به فردی است که سبب تمایز آن از خانه می گردد. دلایلی از قبیل داشتن استخر یا آبنما، لوکس بودن، بزرگ بودن و برخورداری از حیاط بزرگ، دارا بودن گل و گیاه فراوان، سبب متمایز شدن ویلا از خانه می گردد. وجود این ویژگی ها است که باعث تبدیل شدن ویلا به مکانی جهت استراحت و دوری از شلوغی شهرها می گردد.

انواع ویلاها کدامند؟
ویلا می تواند با توجه به سلایق افراد، به سبک های مختلفی طراحی گردد، اما به طور کلی، دسته بندی انواع ویلا، در دو گروه مدرن و کلاسیک صورت می گیرد.

⦁ ویلای سبک مدرن
این نوع ویلا، برای افرادی که دوست دارند در خانه هایی ویلایی لوکس و مدرن زندگی کنند، مناسب است، که ساخت آن بر اساس طراحی های مدرن و به روز انجام می گیرد. در این نوع ویلاها، اثری از مکان، زمان و یا حتی اعتقادات و باورهای شخصی دیده نمی شود. آنچه که در این ویلاها به چشم می آید، تناسب، توازن، ترکیب رنگ های زیبا، تعادل و به طور کلی استفاده از اصول زیبایی شناسی بصری می باشد. چشم به آسانی می تواند طراحی ویلای مدرن را درک کند. این ویلا به گونه ای طراحی شده است که در آن المانی جهت به رخ کشیدن وجود ندارد، و همه چیز آنطوری است که باید باشد.

سه متریال مورد استفاده در ویلاهای مدرن شامل شیشه، سنگ و چوب می باشد.

⦁ خصوصیات ویلاهای سبک مدرن
خصوصیات اصلی ویلاهای مدرن که می توان به آنها اشاره کرد، عبارتند از، سادگی جزئیات و عناصر نمای آن و حذف تزئینات در نما.
سه متریال مورد استفاده در ویلاهای مدرن شامل شیشه، سنگ و چوب می باشد. یکی از اشکالی که در ویلاهای مدرن زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، اشکال مکعبی و گوشه دار است. به عنوان مثال، یکی از ویژگی های ویلای مدرن، پنجره های بزرگ به شکل مکعبی می باشد.
نور از جمله فاکتورهایی است که که طراحی ویلای سبک مدرن خیلی مهم است. برای این منظور باید به بررسی جهت تابش خورشید پرداخته و سپس طراحی فضاها را مطابق با آن انجام داد. اگر در ویلای مدرن، بخش هایی از نور کافی برخوردار نباشند، بی روح و کسل کننده خواهند بود. در نتیجه، بیشترین استفاده از نور طبیعی در ویلای مدرن صورت می گیرد.
در مقایسه با ویلای کلاسیک، ویلای مدرن اقتصادی تر و مقرون به صرفه تر می باشد. به این دلیل که این ویلاها، به هزینه های نگهداری و تعمیر کمتری احتیاج دارند.
طراحی ویلاهای مدرن، به گونه ای است که تأثیر مخرب کمتری بر محیط زیست دارد. در یک ویلای مدرن، به راحتی می توان در چیدمان داخلی، تغییرات ایجاد کرد. جابجایی مکان تلویزیون، مبل و دیگر وسایل به راحتی صورت می گیرد.

ویلای سبک کلاسیک
یکی دیگر از انواع ویلا، ویلای کلاسیک است، که برای اشخاصی که دوست دارند در فضایی قدیمی و سنتی زندگی کنند، گزینه مناسبی است. آغاز این سبک، به دوران رنسانس در رم برمی گردد. از ویژگی های ویلای کلاسیک، می توان به طاق ها و قوس های آن، سر ستون، ستون های بلند و مجسمه های تزئینی آن اشاره نمود.

از ویژگی های ویلای کلاسیک، می توان به طاق ها و قوس های آن، سر ستون، ستون های بلند و مجسمه های تزئینی آن اشاره نمود.

خصوصیات ویلای سبک کلاسیک
در ویلای کلاسیک، نسبت به ویلای مدرن، طراحی دارای تنوع متریال، نما و ترکیب حجمی فرم کمتری است، و از سنگ، بیشتر در این نوع ویلا استفاده می گردد.
در این سبک ویلا نیز، نورپردازی در طراحی دارای اهمیت زیادی می باشد، و استفاده از نور طبیعی و مصنوعی در طراحی داخلی آن صورت می گیرد.
استفاده از دیوارها و ستون های بلند، بکار بردن سنگ، پنجره های متقارن و بلند، مبلمان استیل و مجلل، آینه های قدی، مجسمه های تزئینی و کاغذ دیواری، سبب زیبایی و عظمت این ویلاهای سبک کلاسیک می گردد.
نظم و تقارن همه چیز در این نوع ویلاها به چشم می خورد و تعادل به راحتی در آن قابل مشاهده است. همه اشیاء از جمله، فرش ها، تابلوها، مبلمان و نقش و نگارهای دیوار و سقف، از توازن و تناسب برخوردارند.
زاویه های تیز، از جمله مواردی است که در سبک کلاسیک از بکارگیری آن خودداری می شود. و تا جای ممکن به استفاده از خطوط منحنی پرداخته می شود، زیرا که سبب ایجاد حس آرامش بیشتر می گردد. در ویلای کلاسیک، دکوراسیون از جمله، مبلمان و بالشتک ها گرم و نرم به چشم می آِیند. در این نوع ویلاها، جهت ایجاد حال و هوای کلاسیک، از کوسن ها به تعداد زیادی استفاده می شود.
بیشتر از رنگ های خنثی در طراحی ویلای کلاسیک، بر عکس ویلای مدرن بهره گرفته می شود که می توان گفت حس قدرت، اعتماد و رسمیت را از نظر روانشناسی القا می کند. معمولاً در طراحی سبک کلاسیک از رنگ های سفید، قهوه ای، مشکی طلایی، برنز و شیری استفاده می گردد.
چوب از جمله متریالی است که در ویلای کلاسیک به میزان زیادی به کار گرفته می شود و جهت ساختن سقف، نرده ها و در کل، نمای ساختمان از چوب درختان متفاوتی استفاده می گردد که حس آرامش بخش و جذابی را برای افراد به دنبال دارد.
از دیگر ویژگی های سبک کلاسیک، می توان به طرح های گلدار، راه راه و شطرنجی اشاره نمود که در طراحی داخل و خارج از ویلای سبک کلاسیک به کار می رود. استفاده از پارکت ها و پارچه های راه راه و همچنین پرده هایی که دارای طرح های حساب شده و منظمی هستند در طراحی داخلی این نوع ویلاها، مرسوم است.
ویلای نوع کلاسیک، ویلایی گران محسوب می شود، به دلیل دارا بودن متریال سنگ، تزئینات و ابزارها. از سیمان هم می توان جهت طراحی نما، به منظور کاهش ابزارها و تزئینات استفاده کرده و به این طریق، هزینه ها را پایین آورد.

 

 

نکاتی اساسی در خصوص طراحی انواع ویلا

یکی از مهمترین نکات مربوط به طراحی انواع ویلا، دقت نظر داشتن به زمین شناسی و اقلیم می باشد که طبق سلیقه کارفرما، بعد از کسب یک سری اطلاعات در این مورد، یک ویلا را می توان طراحی نمود. در طراحی یک ویلا، طراحی چشم انداز ویلا خیلی با اهمیت است که باید در نظر گرفته شود. همچنین محوطه سازی خوب و زیبا همراه با گل و درخت های فراوان نقش بسیار زیادی دارد. معماری بنای ویلاها دارای چندین ویژگی می‌باشد که یکی از مهمترین و اساسی ترین ویژگی ها این است که معمولا در فضاهای بزرگ ساخته می‌شوند. برخی از نماها در ساخت ویلا یک برجک مرکزی دارند که بلندترین قسمت بنا است که به آن نقطه کانونی مربوط به بنای ویلا می گویند.

ویلای مدرن

معمولا خانه های ویلایی در زمین های بزرگی که درختان زیادی در اطراف آن هستند و منظره های زیبا و دلنشین و دارای آبنما های زیبا هستند ساخته می شوند. بنای ویلا در یک فضای منحصر به فرد باید دارای منظره و دید جذابی باشد که در طراحی ویلا مهم است. در طراحی یک ویلا اندازه قسمت های مختلف ویلا از جمله اتاق ها باید مناسب باشد و با دیگر قسمتهای داخلی هماهنگی داشته باشد زیرا سایز این قسمت‌های ویلا موردی است که توجه بیننده را بسیار به خود جلب می کند.
اگر مثلا طراحی یک اتاق داخلی ویلا یا آشپزخانه خیلی کوچک باشد اصلا خوب نیست و به نظر می‌رسد چند متر از فضای اصلی به هدر رفته است. اینکه فضاها یا قسمت های مختلف یک ویلا چگونه و بر چه اساسی طراحی می شوند نیز مهم است. برای مثال سالن و آشپزخانه باید طوری طراحی شوند که نورگیر باشند و حمام و دستشویی باید قسمت گوشه از ویلا قرار بگیرند که در فضای سالن قابل دید نباشند و اتاق‌ها نیز قسمتی قرار بگیرند که کمتر رفت و آمد صورت می‌گیرد یا مثلا درب اتاق یا حمام به سمت داخلی فضای آشپزخانه باز نشوند. اکثر ویلا های جدید به صورت دوبلکس طراحی و ساخته می شوند که بسیار شیک و مدرن است و از آنجایی که همه ما می دانیم ویلا مکانی برای استراحت و آرامش خانواده است پس باید تمام مواردی که در بالا گفته شد مثلا طراحی مناسب قسمتهای مختلف ویلا باید به درستی انجام پذیرد و همچنین پله هایی که برای طراحی ویلا های دوبلکس ساخته می شوند به گونه ای طراحی شوند که جلوی نور را نگیرد چون فضای داخلی ویلا را تاریک می کند و این اصلا خوب نیست.

طراحی داخلی ویلای دوبلکس
شرایط آب و هوایی نیز در طراحی نمای بیرون نقش زیادی دارد مثل آب و هوای شمال به علت بارندگی زیاد و سرما باید در طراحی نمای آنها از مصالحی استفاده شود که مقاومت و پایداری بیشتری دارند. طراحی سازه انواع ویلا نیز باید طوری باشد که کمترین هدر رفت انرژی را داشته باشد تا ویلا به خوبی هم در زمستان گرم شود و هم در تابستان خنک شود و این بسیار اساسی است. افراد باید در انتخاب انواع ویلا، سبک مخصوص خود را داشته باشند یعنی ویلایی که به صورت آماده می خرند و یا می سازند، باید دارای شرایطی باشد که خودشان دوست دارند و سبکی داشته باشد که می‌خواهند. زیرا در یک ویلا که یک مکان امن است، آرامش و راحتی و لذت بردن از زندگی خیلی با اهمیت می باشد.

انواع ویلا و سبک‌های آن

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از ویلا داشته باشیم باید اینگونه بیان کنیم که ویلا یا خانه های ویلایی یک ساختمان است که از چهار جهت به سمت بیرون نما داشته باشد و دارای سقف شیبدار باشد که معمولا در اطراف شهرها یا در روستاها ساخته می شوند و خانه های مسکونی به‌صورت ویلایی هستند.

در شهرهای شلوغ تعداد ویلاها اندک است و بیشتر آپارتمان ها ساخته می‌شوند ولی در اطراف شهر و شهرک ‌ها ویلای بیشتری ساخته می‌شوند. برای بعضی از مشتریان این سوال پیش می‌آید که ویلا چه فرقی با یک خانه معمولی دارد، در حقیقت باید گفت که ویلا خیلی شبیه خانه است ولی ویلاها خیلی لوکس تر هستند و بزرگ تر ساخته می‌شوند. باغ و حیاط و محوطه بزرگ همراه با گل و گیاه های فراوان دارند.
تعدادی از ویلاها استخر و سونا و جکوزی دارند. اینها ویژگی‌هایی هستند که ویلا را از خانه جدا می کند و مکان مناسبی برای استراحت و دوری از شلوغی شهرها هستند. انواع ویلا شامل دو نوع مدرن و کلاسیک می باشد. در ویلاهای مدرن از اعتقادات شخصی و سنتی پیروی نمی شود و در این زمینه‌ها تناسب و تعادل و ترکیب رنگهای زیبا وجود دارد که دارای سادگی قابل درکی هستند. در طراحی ویلای مدرن چیزی که به رخ کشیده شود پیدا نمی شود.
ویلا باغ لوکس در شمال

نما در ویلاهای مدرن باید به گونه‌ای باشد که تزئینات حذف شوند و به شکلی ساده طراحی شود. در ساخت ویلای مدرن از طراحی چوب و سنگ و شیشه استفاده می‌شود اما ویلاهای کلاسیک بیشتر برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در یک فضای سنتی و قدیمی زندگی کنند. از ویژگی‌های این سبک ویلاها می‌توان به ستون‌های بلند، طاق و مجسمه‌های تزئینی اشاره کرد.
همچنین از نورپردازی مصنوعی در نمای ویلای کلاسیک استفاده می‌شود و طراحی را زیباتر می‌کند. در طراحی ویلای مدرن از نور طبیعی بهره می‌گیرند. باید قسمت‌های مختلف ویلا مثل سالن و آشپزخانه نور کافی داشته باشند. در این طراحی نور خیلی با اهمیت است به طوری که جهت تابش نور خورشید را در نظر می‌گیرند و تمام فضای داخلی ویلا را طراحی می‌کنند و در آخر باید بدانیم که ویلای مدرن از نظر اقتصادی به صرفه تر است زیرا هزینه های تعمیر بسیار پایینی دارد. به طور کلی هم ویلای مدرن و هم ویلای کلاسیک برای زندگی مناسب هستند و هر دو دارای آرامش خاصی برای زندگی می باشند.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !