صفحه اصلی وبلاگ عوامل مهم و تأثیرگذار بر نحوه قیمت گذاری ملک

عوامل مهم و تأثیرگذار بر نحوه قیمت گذاری ملک

اشتراک گذاری
 • تاریخ ارسال : ۲۱ اسفند ۱۳۹۹
 • تعداد نظرات : 0 نظر

عوامل مهم و تأثیرگذار بر نحوه قیمت گذاری ملک

از جمله سؤالاتی که ممکن است برای افرادی که تصمیم به خرید و فروش ملک یا سرمایه گذاری در آن را دارند، مطرح شود، این است که ملکشان چه مقدار ارزش دارد؟ در حال حاضر، بالارفتن قیمت مسکن و روند چرخه بازار از موضوعات بسیار شایع می باشد. قیمت گذاری ملک می تواند تحت تأثیر فاکتورهایی همچون، میزان عرضه و تقاضا، پروژه های زیرساختی برنامه ریزی شده، امکانات و موقعیت مکانی آن قرار گیرد. در این مقاله، به بررسی عواملی که سبب افزایش و کاهش قیمت ملک می شود، پرداخته شده و نحوه قیمت گذاری ملک شرح داده می شود.

 

بررسی نحوه قیمت گذاری ملک

موارد زیر می تواند بر نحوه قیمت گذاری ملک تأثیرگذار باشد.

 • مکان قرارگیری ملک

از مهمترین عواملی که می تواند در قیمت گذاری یک ملک مؤثر باشد، موقعیت مکانی آن است. آیا ملک شما در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد و یا به مغازه ها، رستوران ها، پایانه های حمل و نقل عمومی و یا مدارس نزدیک است؟ بیشتر افراد تمایل دارند محل سکونتشان در نزدیکی محل کارشان باشد و یا به راحتی به مرکز شهر دسترسی داشته باشند، به همین دلیل ارزش ملک این مناطق بالاتر خواهد بود.

عوامل مهم و تأثیرگذار بر نحوه قیمت گذاری ملک

 

 • عرضه و تقاضا

با افزایش میزان تقاضا نسبت به میزان عرضه در بازار، ارزش ملک بالا می رود. علت این امر را می توان کم بودن تعداد خانه ها و افزایش تعداد متقاضی دانست و به دنبال آن ایجاد رقابت برای تأمین خانه، ارزش ملک را افزایش می دهد.

 

 • مسئله چشم انداز اقتصادی

یکی درگر از فاکتورهایی که می تواند بر نحوه قیمت گذاری ملک تأثیر بگذارد، دیدگاه اقتصادی می باشد. در صورت صعود روند اقتصادی و بهتر شدن شرایط اشتغال، افراد بیشتری می توانند جهت خرید ملک اقدام کرده و در نتیجه همین امر سبب می شود قیمت ملک بالا برود.

 

 • وضعیت بازار املاک

یکی دیگر از عواملی که می تواند نقشی مهم در نحوه قیمت گذاری ملک داشته باشد، وضعیت بازار املاک در منطقه شما است. در صورت وجود تقاضای اندک جهت خرید خانه در یک منطقه، فروش املاک به قیمتی بسیار پایین تر از ارزش واقعی آن انجام می گیرد و همین امر کاهش قیمت ملک را در پی دارد.

 

 • میزان جمعیت و ویژگی‌های آن

وجود تقاضای بالا جهت سکونت در منطقه ای خاص، قیمت املاک را افزایش می دهد. از دیگر موارد مؤثر بر نحوه قیمت گذاری ملک می توان به ویژگی های افراد ساکن در منطقه نیز اشاره نمود. در صورتی که در منطقه ای خانواده های جوان بیشترین افراد ساکن در آن را تشکیل دهند، از این رو، جستجوی خانه های چند خوابه نسبت به آپارتمان های کوچک با تقاضای بالاتری مواجه است.

 

 

از مهمترین عواملی که می تواند در قیمت گذاری یک ملک مؤثر باشد، موقعیت مکانی آن است.

 

 • مساحت ملک و امکانات آن

مساحت ملک، ویژگی ها و امکانات آن می تواند از دیگر فاکتورهای مؤثر بر ارزش ملک باشد. قطعاً ارزش خانه ای که چهار خواب دارد، نسبت به خانه دو خوابه بیشتر است. البته مواردی همچون، استخر شنا، پارکینگ، حمام اضافی، فضاهای تفریحی و سرگرمی نیز در قیمت ملک مؤثر است. در شهرهای بزرگ و پرجمعیت، وجود پارکینگ نیز می تواند بر قیمت ملک تأثیرگذار باشد. نحوه چیدمان خانه نیز از دیگر عوامل مهم در این زمینه است.

 

 

 • ظاهر زیبا و جذاب

نمای بیرونی و ظاهری یک ملک می تواند قیمت یک ملک را چندین برابر افزایش داده یا ارزش آن را کاهش دهد. از این رو، به هیچ وجه نبایستی جذابیت های ظاهری یک ملک کم اهمیت جلوه داده شود، زیرا که برداشت افراد در نگاه نخست بسیار مهم است.

 • ظرفیت نوسازی

یکی از مسائلی که هم برای سرمایه گذاران و هم برای خریداران مسکن از اهمیت زیادی برخوردار است، پتانسیل و ظرفیت رشد آن می باشد. برای مثال، امکان افزایش فضای کف، اضافه کردن اتاق خواب، افزودن یک طبقه و همچنین ساخت پاسیو یا استخر را می توان از جمله این موارد دانست. بنابراین می توان گفت که پتانسیل و ظرفیت نوسازی ملک یکی از موارد مؤثر بر نحوه قیمت گذاری ملک محسوب شده و می تواند ارزش آن را افزایش دهد.

 • پتانسیل و ظرفیت سرمایه گذاری

مواردی همچون، درآمد اجاره ای مورد انتظار سرمایه گذار از یک ملک و همچنین برخورداری آن از رشد سرمایه حاصل از فروش ملک در آینده، می تواند تأثیر بسزایی بر قیمت ملک داشته باشد.

 

 • میزان بهره‌وری انرژی

ارزش ملکی که از مواد و مصالح با کیفیتی همچون سیستم های گرمایشی و سرمایشی مطلوب برخوردار باشد، بیشتر خواهد بود. از موارد دیگری که سبب بالا رفتن قیمت ملک می گردد می توان به امکاناتی از قبیل پنجره های دوجداره، پنل های خورشیدی و همچنین عایق بندی مناسب اشاره نمود.

نحوه قیمت گذاری ملک

نحوه برآورد ارزش واقعی ملک

شما نیازمند برآورد قیمت ملک خود، هنگامی که قصد خرید خانه را دارید و یا به فکر فروش ملک فعلی خود هستید، می باشید. شاید ابزارهای آنلاین بتواند در تخمین ارزش ملک شما مؤثر واقع شود، اما معمولاً قیمت واقعی آن را در اختیار شما نمی گذارد. با اینکه فاکتورهای زیادی در نحوه قیمت گذاری ملک دخیل هستند، ولی این ابزارها تنها به در نظر گرفتن تعدادی از این عوامل همچون روند اخیر بازار و مساحت ملک می پردازند. از این رو می توان گفت بهترین گزینه جهت برآورد قیمت ملک، مشورت با چندین مشاور املاک با تجربه که قادر به ارائه بررسی و ارزیابی حرفه ای در این زمینه هستند می باشد. البته لازم به ذکر است که مشاورین املاک محلی از تجربه و دانش تخصصی در مورد ارزیابی ارزش دقیق و واقعی ملک منطقه محلی شما برخوردارند.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !