صفحه اصلی وبلاگ عوامل مؤثر در محاسبه عمر مفید ساختمان

عوامل مؤثر در محاسبه عمر مفید ساختمان

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

عوامل مؤثر در محاسبه عمر مفید ساختمان

وقتی که می خواهیم ملکی را خریداری کنیم بایستی چه نکاتی را در نظر داشته باشیم؟ داشتن پارکینگ، ویژگی های نمای ساختمان، محله ای که ملک در آن واقع شده و یا امکانات آن را؟ بررسی سن بنا و اطلاع از عمر مفید آن از جمله فاکتورهایی است که باید آن را در زمان خرید خانه مد نظر قرار دهید. در این مقاله می خواهیم عوامل مؤثر در محاسبه عمر مفید ساختمان را برای شما شرح دهیم.

چگونگی محاسبه عمر مفید ساختمان

یکی از نکات حائز اهمیت در رابطه با معامله ملک در نظر گرفتن عمر مفید ساختمان یا سن بنا می باشد. در حال حاضر با در نظر گرفتن افزایش جمعیت، سرعت ساخت و ساز و همچنین میزان تورم، ساختمان سازها به مسئله سن بنا توجه خاصی نکرده و همواره در جستجوی راهی به منظور کاهش هزینه های ساخت و ساز و افزایش سود خود هستند. همین موارد کاهش عمر مفید ساختمان را در پی دارد.

منظور از عمر مفید ساختمان چیست؟

بعد از احداث بنا، یک سری عوامل ساختاری و محیطی، سبب کاهش ویژگی های مثبت و در نتیجه کاهش عمر مفید ساختمان با گذشت زمان می شود. به عبارت دیگر، عمر مفید ساختمان به تعداد سال های دوام یک ساختمان از لحاظ استحکام، ایمنی و ظاهری اطلاق می شود.

بر اساس قوانین و مقررات ایران، عمر مفید ساختمان با توجه به ضوابط آیین نامه 2800 طراحی و ساخت و همچنین مطابق با مبحث 22 مقررات ملی ساختمان محاسبه می شود.

در ایران عمر مفید ساختمان چقدر است؟

در ایران عمر مفید ساختمان تقریباً به میزان 30 سال برآورد می شود. متأسفانه این مقدار از سطح استاندارد جهانی خیلی کمتر می باشد. این میزان در کشورهای توسعه یافته به بیش از 100 سال نیز می رسد. ضرر و زیان مالی و جانی با کم شدن عمر مفید ساختمان بروز پیدا می کند. البته افراد نیز با محدودیت هایی در هنگام دریافت تسهیلات بانکی و معامله ملک روبرو می شوند.

عوامل مؤثر بر عمر مفید ساختمان

اگرچه عوامل زیادی می تواند بر عمر مفید ساختمان تأثیرگذار باشد، اما امکان تقسیم بندی این عوامل به دو دسته اجرایی و طبیعی وجود دارد. که در ادامه مقاله به توضیح این عوامل خواهیم پرداخت.

بررسی تأثیر عوامل طبیعی بر عمر مفید ساختمان

میزان رطوبت: یکی از عوامل طبیعی که سبب نفوذ در ساختمان و تأثیر منفی بر آن می شود، رطوبت می باشد. از جمله راه های ورود رطوبت به کف، بدنه و سقف ساختمان و نفوذ نم به درون آن، بارش باران و آب های زیرزمینی است. لازم به ذکر است که در صورت سکونت در شهرهای شمالی، به دلیل وجود رطوبت محیط در آنها در مقایسه با شهرهای دیگر، استفاده از آجر در ساخت و ساز می تواند میزان نفوذ رطوبت را افزایش دهد.

 

عمر مفید ساختمان به تعداد سال های دوام یک ساختمان از لحاظ استحکام، ایمنی و ظاهری اطلاق می شود.

 

اقلیم منطقه: یکی دیگر از مسائلی که در اجرا و طراحی سازه ساختمان بایستی از سوی مهندسان عمران بسیار مورد توجه قرار گیرد، ضریب انبساط ساختمان می باشد.

مصالح و مواد مورد استفاده در ساختمان در برخی از شهرها، در روز به دلیل حرارت بالا دچار انبساط شده و در شب نیز به خاطر سرمای هوا دچار انقباض می گردد و این وضعیت، ترک هایی در ظاهر و باطن بنا ایجاد کرده و سبب کاهش عمر مفید ساختمان می شود.

 

بررسی تأثیر عوامل اجرایی بر عمر مفید ساختمان

این عوامل می تواند در هنگام اجرای پروژه روی دهد و در آینده بر عمر مفید ساختمان اثر بگذارد، این موارد عبارتند از:

خطای نظارتی: این خطا مواردی همچون بکار بردن مصالح بدون کیفیت و ارزان، انتخاب تجهیزات و مصالح نامناسب، نبود کنترل کیفیت و توجه به نظرات غیر کارشناسی اشخاصی که در پروژه حضور دارند و …. را در بر می گیرد.

خطای طراحی: بروز این خطا به دلیل مواردی همچون عدم بررسی دقیق طراحی، وقوع اشتباهاتی در ترسیم نقشه و همچنین سنجش نادرست عوامل جوی می تواند صورت گیرد.

بهره برداری غیراصولی ساختمان: مواردی از قبیل بی توجهی به مشکلات و عیب های کوچک ساختمان، تبدیل واحد مسکونی به واحد تجاری، بکارگیری افراد غیر متخصص و غیره را می توان از دیگر عواملی که می تواند عمر مفید ساختمان را کاهش دهد محسوب کرد.

نحوه محاسبه عمر مفید ساختمان

یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در ارزش گذاری ملک را می توان عمر مفید آن دانست.

عمر مفید ساختمان از موارد اصلی و مهم در قیمت‌گذاری ملک می‌باشد. همانگونه که اطلاع دارید، قیمت ساختمان نوساز و جدید معمولاً بالاتر می باشد، اما با گذشت مدت زیادی از احداث بنا و تقریباً 10 سال از ساخت آن، در مقایسه با ساختمان نوساز دارای اختلاف قیمتی بیشتری خواهد شد.

سن واقعی ساختمان جهت محاسبه عمر مفید آن به کار می رود.

 

همانطوری که قبلاً عنوان کردیم، 30 سال را می توان عمر مفید ساختمان در ایران دانست. با گذشت 30 سال از عمر ساختمان، به عنوان املاک کلنگی محسوب می شود.

نحوه تشخیص سن بنا یا عمر مفید آن در زمان خرید ملک

سه شاخص به منظور محاسبه عمر مفید ساختمان در نظر گرفته می شود که در ادامه به بیان آنها می پردازیم:

 

  • بررسی سن واقعی ساختمان

ساختمان سازی را می توان یک پروژه عمرانی دانست که با توجه به مصالح مورد استفاده و همچنین کارایی آن، از یک عمر مفیدی برخوردار می باشد. محاسبه سن بنا از دید مهندسان عمران و همچنین متخصصین از زمان آغاز پروژه صورت می گیرد. به عبارت دیگر، عمر مفید ساختمان از تاریخ دریافت مجوز و یا آغاز عملیات اجرایی فونداسیون یا پی ریزی محاسبه می شود.

 

  • بررسی سن بهره‌برداری ساختمان

سن بهره برداری ساختمان را می توان اینگونه تعریف کرد: زمان پایان یافتن تمامی مراحل ساخت یک بنا و نصب انشعابات آن، و هنگامی که ملک مورد نظر آماده سکونت می باشد. لازم به ذکر است که با نصب کنتور برق یا آب سن بهره برداری ساختمان محاسبه می گردد.

  • بررسی سن سندی ساختمان

سن سندی ساختمان از دید اداره ثبت، مستندات مکتوبی است که در سند قطعی ملک، پایان کار و صورتجلسه تفکیکی قید شده است.

در صورتی که به منظور خرید ملک، قصد دریافت وام از بانک را دارید، دانستن این نکته مهم است که سن واقعی ساختمان از جمله مواردی است که مؤسسات مالی و بانک ها جهت پرداخت تسهیلات خرید ملک آن را در نظر می گیرند و به بناهای بالای 20 سال، وام خرید مسکن نمی دهند.

تنها برای خرید و فروش و معامله ملک از سن بهره برداری و سن سندی ملک استفاده می گردد. در حالی که سن واقعی ساختمان جهت محاسبه عمر مفید آن به کار می رود.

نتیجه گیری

عواملی که عمر مفید ساختمان را کاهش می دهد، عبارتند از:

  • رعایت نکردن نکات فنی
  • بکارگیری مصالح و ابزار بی کیفیت و نامرغوب
  • رعایت نکردن و بی توجهی به نکات نظارتی

مدت زمان 30 سال را می توان در کشور ایران به عنوان عمر مفید ساختمان در نظر گرفت که این مقدار در مقایسه با استاندارد جهانی خیلی پایین است.

امیدواریم از خواندن این مقاله در سایت ویلاوار لذت برده باشید.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !