صفحه اصلی وبلاگ سند اوقافی و ملکی چه تفاوتی با هم دارند؟

سند اوقافی و ملکی چه تفاوتی با هم دارند؟

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۱۰ خرداد ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

سند اوقافی و ملکی چه تفاوتی با هم دارند؟

شاید تا به حال اسم سند اوقافی را خیلی شنیده باشید. خیلی از افراد به خاطر اینکه اطلاعاتی درباره سند اوقافی ندارند، از معامله املاک با این نوع سندها واهمه دارند. در این مطلب، پس از معرفی این نوع سند، به بیان تفاوت های سند اوقافی و ملکی خواهیم پرداخت. برای اینکه آینده در هنگام معامله ملک با مشکلی برخورد نکنید، بهتر است اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید.

تفاوت سند اوقافی و ملکی چیست؟

 

آشنایی با ملک اوقافی

به ملکی که زمین آن به شخصی تعلق داشته باشد و آن را وقف نموده باشد، ملک اوقافی گویند. اداره اوقاف اقدام به واگذاری ملک مورد نظر به فرد دیگری طی اقساط 99 ساله می کند. پس از آن، خریدار به پرداخت مبلغ اندکی به صورت سالیانه به اداره اوقاف می پردازد. ساخت و ساز در املاک اوقافی بلااشکال بوده و ایرادی نخواهد داشت. از آنجا که قیمت املاک اوقافی در مقایسه با املاک شخصی پایین تر است، از این رو، این نوع املاک را می توان گزینه مناسب برای اشخاصی دانست که با مشکل مالی روبرو هستند.

تفاوت سند اوقافی و ملکی

موارد زیر را می توان از مهمترین تفاوت های سند ملکی و اوقافی به شمار آورد:

1-به معرفی مشخصات کامل ملک از چهار جهت شرق، غرب، شمال و جنوب در هر سند ملکی پرداخته می شود.

2-اسناد ملکی بایستی از همه شرایط شش دانگ برخوردار بوده و به شکل سند منگوله دار یا شش دانگ تک برگ باشند.

3-به منظور امکان شناسایی املاک و اراضی به وسیله سازمان ثبت اسناد و املاک، بایستی سندهای ملکی از شماره پلاک ثبتی برخوردار باشند.

4-در سندهای ملکی اسم مالک یا مالکین به همراه شماره پلاک ثبتی آورده شده است و در واقع اسناد ملکی شناسنامه ملک محسوب می گردند.

5-اداره ثبت اسناد و املاک با نقشه تفکیکی، شماره قطعه اسناد را مشخص می نماید.

6-ثبت یک سری اطلاعات مهم از جمله شماره پلاک ثبت و اصلاحات، در صفحه ملاحظات اسناد ملکی صورت می پذیرد.

7-بدون مجوز از سازمان اوقاف، مالکان نمی ‌توانند هیچ گونه نقل و انتقالی را انجام دهند. یعنی مالک در رابطه با سند اوقافی، اختیار کامل ندارد.

8- کسانی که سند اوقافی دارند، باید هر سال مبلغی را به اداره اوقاف پرداخت نمایند.

9-دو سند ملکی و اوقافی دارای اعتبار و ارزش یکسانی نمی باشند. در حقیقت اعتبار سند ملکی از اوقافی بیشتر است.

خرید و فروش املاک اوقافی

به طور کلی، امکان خرید و فروش و واگذاری املاک اوقافی به فرد دیگر وجود ندارد. ولی در شرایطی نیز این مورد امکان پذیر می باشد.

زمانی که ملک فرسوده و خراب شده باشد و دیگر نتوان از آن استفاده کرد، در این صورت، خرید و فروش املاک اوقافی ممکن می ‌شود و همچنین اگر اختلافی بین ذینفعان در املاک اوقافی ایجاد شود، با نظارت ولی فقیه جهت جلوگیری از خونریزی، آن ملک به فروش می رسد.

تسهیلات برای املاک اوقافی

در واقع هر تسهیلاتی که شامل یک زمین عادی می ‌شود، به املاک اوقافی نیز تعلق می ‌گیرد. یعنی به راحتی می ‌توان برای آن وام گرفت و به ساخت و ساز پرداخت.

 

جمع ‌بندی

طبق آنچه در بالا به آن اشاره نمودیم، تفاوت سند ملکی و اوقافی در این است که برای سند اوقافی هر سال باید یک مبلغی به اداره اوقاف پرداخت شود و بدون مجوز این اداره، نقل و انتقال سند مجاز نمی باشد. همچنین اعتبار و ارزش سند ملکی حدود 20 درصد از اوقافی بیشتر است. ناگفته نماند که در سند اوقافی، مستاجر مالک اعیان به حساب می آید.

امیدواریم ویلاوار با نگارش این مطلب به دانسته های ملکی شما افزوده باشد.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !