صفحه اصلی وبلاگ تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی چیست؟

تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی چیست؟

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی چیست؟

وقتی که قصد دارید خانه ای را خریداری نمایید، یکی از مسائلی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، بررسی ملک مورد نظر از لحاظ نورگیر بودن است. برای این منظور، اقدام به ارزیابی موقعیت خانه مورد نظر بر اساس شرقی و غربی بودن و همچنین شمالی و جنوبی بودن کنید. در این مطلب، می خواهیم پس از بررسی تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی، به بیان اینکه کدام یک از این خانه ها بهتر هستند بپردازیم.

شمالی یا جنوبی بودن یک خانه را چگونه تشخیص دهیم؟

جهت تشخیص شمالی و جنوبی بودن یک خانه، بایستی موارد زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

  • خانه های جنوبی: با توجه به اینکه ورودی خانه های جنوبی، به صورت مستقیم به درون ساختمان هدایت شده و در قسمت جنوب ساختمان نیز حیاط آنها واقع می گردد، از این رو، خانه های جنوبی دارای نور کافی از هر دو طرف بوده، چرا که از یک سمت به حیاط و از سمت دیگر به بیرون خانه منتهی می شوند. همچنین فضای داخلی اینگونه خانه ها در مقایسه با خانه های شمالی به جهت اینکه نیازی به نصب نورگیر نیست، بزرگتر به چشم می آید. خانه های جنوبی از لحاظ قیمتی نیز گران تر از خانه های شمالی هستند.

تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی چیست؟

 

  • خانه های شمالی: خانه های شمالی، از یک طرف به خانه مجاور و از طرف دیگر به حیاط خانه منتهی می شوند. به عبارت دیگر، در اینگونه خانه ها می توان با عبور از حیاط آن، وارد خانه شد. از لحاظ نورگیر بودن، خانه های شمالی دارای نور کمتری در مقایسه با خانه های جنوبی هستند. در خانه های شمالی حیاط خانه را می توان تنها راه ورود نور طبیعی به خانه به شمار آورد. جهت برخورداری ساختمان از میزان نور کافی، بسیاری از معماران هنگام ترسیم نقشه ساختمان، اقدام به طراحی یک حیاط خلوت در پشت ساختمان می کنند. به علت عدم وجود نور کافی در خانه های شمالی، اکثر ساکنان آنها، در طول روز لامپ روشن می کنند.

خانه شمالی یا جنوبی؛ کدام یک بهتر است؟

بعد از بیان تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی، حال می خواهیم به بررسی این مسئله که کدام یک از این خانه ها بهتر هستند، بپردازیم.

1-از نظر بودجه: افرادی که دارای بودجه کافی جهت خرید خانه نبوده و به کار و فعالیت در طی روز مشغولند، بهتر است به خرید خانه های شمالی بپردازند.

 

2-از لحاظ امنیت: خانه های جنوبی از امنیت بالاتری در مقایسه با خانه های شمالی که حیاط پشتی دارند، برخوردار بوده، چرا که وجود حیاط پشتی می تواند برای بیشتر سارقین، راه آسانی جهت ورود به خانه باشد. از این رو، مسئله امنیت از مهمترین تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی محسوب می گردد. از سوی دیگر، به جهت محصور بودن حیاط خانه های جنوبی توسط خانه های مجاور، اینگونه خانه ها دارای امنیت بیشتری هستند.

 

از لحاظ نورگیر بودن، خانه های شمالی دارای نور کمتری در مقایسه با خانه های جنوبی هستند.

 

3-بررسی از لحاظ گردوغبار

برای خانم ها این موضوع از نظر تمیزی دارای اهمیت ویژه ای است. لازم به ذکر است که واحدهای رو به حیاط در خانه های شمالی در مقایسه با واحدهای پشتی در معرض گرد و غبار بیشتری هستند. از این رو، استفاده از پنجره های دوجداره به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار توصیه می شود.

ویژگی های پنجره جنوبی چیست؟

پنجره های جنوبی امکان دریافت حداکثر میزان نور خورشید را در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز دارا می باشند. این شرایط مناسب گیاهانی است که برای رشد، نیازمند دریافت نور زیاد خورشید هستند. همچنین با توجه به گرم شدن هوای داخل خانه در پنجره های جنوبی، نگهداری از گیاهانی همچون کاکتوس که در برابر گرما مقاومت بالایی دارند می تواند گزینه مناسبی باشد.

تفاوت میان خانه شمالی جنوبی و شرقی غربی چیست؟

ساختمان شرقی ساختمانی است که در صورت ایستادن رو به شمال جغرافیایی در یک کوچه، در طرف راست واقع شود، در حالی که ساختمان های قرار گرفته در سمت چپ، غربی محسوب می شوند. تابستان های گرم تر و زمستان های سردتر ساختمان های شرقی غربی، نسبت به ساختمان های شمالی جنوبی را می توان یکی دیگر از تفاوت های این نوع ساختمان ها دانست. با توجه به حداقل میزان تابش خورشید به درون ساختمان در ساعات بعد از ظهر در قسمت های جنوب و جنوب شرقی، از این رو، احداث خانه بیشتر در این موقعیت انجام می شود.

پنجره های جنوبی امکان دریافت حداکثر میزان نور خورشید را در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز دارا می باشند.

 

مزایا و ویژگی های خانه های شرقی غربی

در اینگونه خانه ها، ساخت اتاق نشیمن بیشتر در سمت غربی انجام می گیرد، چرا که دارای آفتاب طولانی در ساعات بعد از ظهر می باشد. از آنجا که صبح هنگام، برخاستن از خواب در اتاق روشن راحت تر صورت می گیرد، از این رو، اتاق خواب معمولاً در سمت شرقی واقع می شود. همچنین نگهداری از گیاهان در پنجره های غربی به جهت برخورداری از نور طبیعی بسیار مناسب می باشد. با استفاده از پرده های ضخیم می توانید اقدام به کنترل نوری که از پنجره های غربی می آید نمایید و یا حتی با کاشت درخت، امکان بهره مندی از سایه طبیعی درختان برایتان فراهم خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله به بیان تفاوت میان خانه های شمالی و جنوبی پرداخته شد. از آنجا که تمامی واحدهای یک آپارتمان چندین طبقه در شهرهای پرجمعیت دارای نور کافی نمی باشند، از این رو بایستی به این مسئله توجه کرده و اقدام به انتخاب واحدی نمایید که از لحاظ نورگیر بودن مناسب باشد. چرا که این موضوع بر سلامت و روحیه افراد ساکن در آن بسیار مؤثر خواهد بود. مشاورین املاک نیز تأکید زیاد بر مسئله نورگیر بودن ساختمان دارند که می توان آن را یکی از مزایای ساختمان ها به شمار آورد.

 

 

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !