صفحه اصلی وبلاگ اعراض از مالکیت به چه مفهومی است؟

اعراض از مالکیت به چه مفهومی است؟

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

اعراض از مالکیت به چه مفهومی است؟

انسان ها از حقوق خدادادی و طبیعی و همچنین حقوق قانونی در زندگی خود برخوردارند. حق زندگی کردن را می توان از اصلی ترین حقوق زندگی انسانها برشمرد که امکان سلب نمودن آن تحت هیچ شرایطی از آنها وجود ندارد. حق مالکیت را نیز می توان از حقوق قانونی انسانها دانست. یعنی اینکه انسانها به صورت طبیعی امکان برخورداری از مالکیت چیزی را بر مبنای خواسته ها و تمایلات خود ندارند و بایستی در این زمینه تابع قانون باشند. ارث و قرارداد را می توان از مهمترین فاکتورهایی که سبب ایجاد حق مالکیت می شود دانست. در این مقاله می خواهیم، شما را بیشتر با مفهوم اعراض از مالکیت و شرایط آن آشنا نماییم.

اعراض از مالکیت چیست

 

معمولاً مالکیت اموال برای افراد، یا به شکل ارادی و انعقاد قراردادهای خرید و فروش و غیره ایجاد می شود یا اینکه به شکل غیر ارادی و به خاطر ارث و میراث صورت می گیرد. افراد امکان داشتن تسلط بیشتر بر اموال خود را با ایجاد رابطه مالکیت خواهند داشت و قادر به استفاده از اموال خود مطابق با میل شان می باشند. مثلاً می توانند به واگذاری اموالشان به دیگری به ازای گرفتن پول یا به شکل رایگان بپردازند.

حق مالکیت که براساس مواردی حاصل می شود، می تواند توسط عوامل دیگری از دست برود. که این مسئله می تواند در برخی مواقع غیرارادی و در مواردی نیز ارادی باشد. مثلاً بعد از فوت، اموال با سلب حق مالکیت از افراد، به بازماندگان تعلق می گیرد. این وضعیت غیرارادی بوده و به هیچ فردی ارتباط ندارد. در حالی که در برخی مواقع، افراد دست به فروش اموال خود یا وقف آن به شکل ارادی می زنند. حق مالکیت در هر دو مورد از بین خواهد رفت. اعراض از مالکیت را می توان، از دیگر فاکتورهایی دانست که قادر به خارج کردن مالکیت اموال از دست افراد به شکل ارادی خواهد بود. حال می خواهیم موضوع اعراض از مالکیت را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

اعراض سبب از بین بردن مالکیت فرد نسبت به اموالش به شکل ارادی می گردد.

 

آشنایی با اعراض از مالکیت و آثار و تبعات آن

آزاد کردن معنای لغوی اعراض می باشد، در حالی که اعراض از دیدگاه حقوقی به این معناست که فرد به کناره گیری از مالکیت اموالش پرداخته و انصراف خود را در این زمینه اعلام می کند. فردی که اقدام به انصراف از مالکیت خود در اعراض نموده، تنها قصد دارد که مالکیت اموال خود را پس از اعراض برعهده نداشته باشد و در واقع با ای کار، نمی خواهد حق مالکیت را به شخص دیگری واگذار نماید.

همچنین، اعراض سبب از بین بردن مالکیت فرد نسبت به اموالش به شکل ارادی می گردد. در صورت استفاده نکردن فرد از اموالش به جهت فرسودگی و بی مصرف بودن، این مورد دیگر به مفهوم اعراض از مالکیت نمی باشد.

در واقع اعراض از مالکیت به این مفهوم است که اموال و دارایی ‌های فرد از مالکیت او خارج شده است و دیگر اختیار آنها را ندارد. به عبارتی، آن اموال بی مالک می شوند. بنابراین سایر اشخاص می توانند مالک آن اموال شوند. در این صورت، شخص اعراض کننده، دیگر هیچ حقی نسبت به آن اموال ندارد و هرگز نمی ‌تواند از مالک جدید بخواهد که دوباره آن اموال را به او بازگرداند.

اعراض از مالکیت با ذکر یک مثال

فرض کنید یک فرد پولدار می خواهد میز تلویزیون خود را عوض کند و یک میز تلویزیون جدید بخرد. از این رو، میز تلویزیون قدیمی خود را در کنار کوچه یا خیابانی می ‌گذارد. سوال اینجاست که آیا شخص دیگری مالک میز تلویزیون می ‌شود یا نه؟

باید بگوییم، از آنجایی که مالکیت فرد پولدار نسبت به میز تلویزیون از بین رفته و آن میز اکنون بی مالک است، لذا اشخاص دیگر می توانند مالکیت آن را بر عهده بگیرند. در حقیقت این مثال بدان مفهوم می ‌باشد که اگر شخص پولدار میز تلویزیون قدیمی خود را در حیاط یا انباری خانه خود قرار می داد، یعنی قصد اعراض نداشته است و هیچ فردی حق مالکیت آن را ندارد. ولی چون آن را در کوچه قرار داده است، اشخاص دیگر به آسانی مالکیت آن را به دست می آورند.

 

 

شرایط لازم جهت تحقق اعراض از مالکیت

به طور کلی رعایت یک سری شرایط جهت تحقق اعراض، لازم و ضروری می باشد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم.

1- عدم منع قانونی جهت اعراض

همانطور که می دانید، قانون در رابطه با املاک، فردی را مالک می داند که در دفتر اسناد و املاک کشور، ملکی به اسم ثبت شده باشد. زیرا مالک نمی ‌تواند به راحتی اعراض مالکیت خود را از بین ببرد. حتی با انصراف این شخص از مالکیت نیز رابطه مالکیت او همچنان پابرجا است و به هیچ عنوان این اتفاق نمی ‌افتد و فرد دیگری حق ندارد مالک آن ملک شود.

2- عدم اعراض مالکیت در صورت حق و حقوق شخص دیگر نسبت به اموال موجود

معمولا آن دسته از اموالی که در رهن بانک می ‌باشند، حق و حقوقی نیز در رابطه با این اموال، برای بانک به وجود می ‌آید که مالک حق اعراض آن را ندارد و نمی ‌تواند مالکیت خود را از بین ببرد. زیرا اگر چنین شود، موجب ضرر و زیان بانک می ‌شود.

3- خودداری شخص مالک از انجام کارهایی که نشانه تصرف مالکانه می باشد

اگر بخواهیم به بیانی ساده این مورد را توضیح دهیم، باید بگوییم که، در حقیقت مالک باید به انجام کارهایی بپردازد که به طور واضح هدف او را از اعراض نشان می دهد و یا از اقداماتش بتوان فهمید که رابطه مالکیت خود را قطع کرده است.

امیدواریم این مقاله ملکی حقوقی در سایت ویلاوار به شما اطلاعات کافی در این زمینه را منتقل کرده باشید.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !