صفحه اصلی وبلاگ اطلاعاتی درباره طرح اقدام ملی مسکن

اطلاعاتی درباره طرح اقدام ملی مسکن

اشتراک گذاری
 • تاریخ ارسال : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
 • تعداد نظرات : 0 نظر

طرح اقدام ملی مسکن از طرح هایی است که جهت خانه دار کردن اقشار کم درآمدتر جامعه تنظیم شده و افرادی که دارای خانه نیستند میتوانند با ثبت نام در این طرح جز مشمولان قرار گیرند.

با توجه به اینکه آورده نقدی متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن بایستی بالغ بر 50 میلیون تومان باشد و همچنین باید توانایی پرداخت اقساط ماهیانه وام این طرح، به مبلغ یک تا دو میلیون را داشته باشند، از این رو می توان گفت طرح اقدام ملی مسکن برای اقشار متوسط رو به بالای جامعه در نظر گرفته شده است. در صورتی که مردم با آورده های ده میلیونی و پرداخت اقساط 200 تا 300 هزار تومانی، صاحب خانه های مسکن مهر شدند. درست است که احداث 400 هزار واحد مسکونی در طرح ملی مسکن صورت می گیرد و با تأخیر شش ساله همراه بوده، اما همین طرح امکان برگرداندن ثبات و آرامش را به بازار آشفته مسکن فراهم می کند. به گونه ای که در ماه های اخیر صحت این ادعا اثبات شده است. شروع این طرح توسط وزارت راه و شهرسازی به صورت رسمی انجام شد، و به دنبال آغاز عملیات اجرایی آن، ثبات نسبی و حتی کاهش قیمت در برخی از موارد را شاهد بودیم.

 

 

طرح اقدام ملی مسکن چیست

چه شرایطی برای ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن لازم است؟

 • افراد متقاضی و تحت تکفل طرح اقدام ملی مسکن از ابتدای سال 1384 به بعد، بایستی فاقد واحد مسکونی یا زمین مسکونی باشند و جهت تأمین مسکن از هیچ کدام از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی همچون زمین و واحد مسکونی و تسهیلات یارانه ای خرید و یا احداث واحد مسکونی بهره نبرده باشند. که این مورد در حقیقت به همان سبز بودن فرم “ج” یا موضوع ماده یک آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن، در استعلام از سامانه مربوطه برمی گردد.
 • زنان خودسرپرست به شرط آنکه حداقل 35 سال سن داشته باشند.
 • فرد متقاضی سرپرست خانوار یا متأهل باشد.
 • فرد متقاضی در 5 سال گذشته حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر جدید مورد تقاضا را داشته باشد. ملاک، داشتن حداقل 5 سال سابقه سکونت در شهر مادر یا در شهر جدید مورد تقاضا می باشد.
 • فرد متقاضی علاوه بر پرداخت اقساط تسهیلات بانکی، باید قادر به تأمین هزینه احداث مسکن نیز باشد.
 • متقاضی جهت دریافت تسهیلات بانکی نبایستی از منع قانونی همچون تسهیلات معوقه، چک برگشتی و …. برخوردار باشد.
 • متقاضی بایستی توانایی پرداخت اقساط ماهانه بانکی برای تسهیلات دریافتی را داشته باشد.
 • در رابطه با متقاضیانی که بر مبنای اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه واجد شرایط شناخته می شوند، باید علاوه بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت را داشته باشند.

 

برای شرکت در طرح اقدام ملی مسکن چه مدارکی مورد نیاز است؟

اسنادی را که افراد متقاضی جهت ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن باید به شکل فایل اسکن شده و با حداکثر حجم 200 کیلوبایت و در قالب jpg ارسال نمایند، به شرح زیر است:

افراد متقاضی طرح مسکن ملی جهت اطلاع از وضعیت پرونده خود می توانند به سامانه اینترنتی  tem.mrud.ir مراجعه نمایند.

 

 • متقاضیان دارای زمین، باید اصل سند مالکیت خود را ارائه دهند.
 • فرد متقاضی بایستی اصل شناسنامه خود و همسرش را ارسال نماید.
 • در صورت نیاز گواهی سرپرستی یا کفالت ارائه شود.
 • گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال گذشته همچون گواهی اشتغال به کار، اجاره نامه معتبر و گواهی تحصیلی فرزندان و غیره ارسال شود.
 • متقاضی بایستی کارت ملی خود و افراد تحت تکفلش را ارائه نماید.

نکته: مدارک ذکر شده در بالا، زمانی که متقاضی به اداره کل یا سایر دستگاه ها و سازمان های مربوطه مراجعه می نماید باید به شکل فیزیکی ارائه شود.

افراد متقاضی طرح اقدام ملی مسکن می توانند جهت اطلاع از وضعیت پرونده خود به سامانه اینترنتی به آدرس tem.mrud.ir، با در اختیار داشتن کد ملی و کد رهگیری ده رقمی خود مراجعه نمایند.

تنها ثبت نام کردن در طرح ملی مسکن نمی تواند به مفهوم تأیید شرایط متقاضی و همچنین تعهدی جهت ارائه واحد مسکونی ایجاد نماید و در صورتی که برای نهادها و سازمان های اجرایی این طرح، واجد شرایط نبودن متقاضی محرز گردد، وی حق هیچگونه اعتراضی را نداشته و اقدام به حذف نام وی از طرح مورد نظر می شود.

 

میزان قیمت هر متر مربع خانه طرح ملی مسکن

محمد اسلامی وزیر راه شهرسازی کشور، به اعلام جزئیاتی راجع به قیمت تمام شده خانه های طرح ملی مسکن پرداخته است. طبق گفته وی، 2.5 تا 3.5 میلیون تومان به ازای هر متر مربع خانه در این طرح، برای خانه های غیر از کلان شهرها در نظر گرفته شده و این مقدار در کلان شهرها حداکثر 3.5 میلیون تومان خواهد بود. در این پروژه، برآورد قیمت متوسط ساخت بین 1.5 تا 2.5 میلیون تومان به ازای هر مترمربع خانه می باشد.

البته طبق بیانات وزیر راه و شهرسازی: ” جهت احداث مسکن به دهک های یک، دو و سه، زمین رایگان ارائه می شود و آنها زیر پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند.”

 

میزان آورده ابتدایی متقاضیان طرح ملی مسکن

 

بر اساس گفته های فوق، قیمتی حدود 200 میلیون تومان برای یک آپارتمان 75 متری برآورد می شود. با توجه به وضعیت واحدهای مسکونی در این طرح از جمله، متراژ، زیر بنا و تعداد طبقات هر ساختمان، قیمت هر مترمربع می تواند متغیر باشد. و با توجه به اینکه افراد متقاضی خود قادر به انتخاب نوع مصالح هستند، از این رو این مسئله نیز می تواند سبب تفاوت در قیمت ها گردد. به هر حال در طرح ملی مسکن چیزی حدود دو و نیم میلیون برای خانه های ویلایی و یک طبقه و سه تا سیم و نیم میلیون تومان برای آپارتمان، قیمت متوسط ساخت تخمین زده شده است و همچنین افزایش قیمت نیز می تواند با توجه به تعداد طبقات و نوع سازه صورت گیرد.

اقساط طرح اقدام ملی مسکن

قسط وام برای متقاضیانی که اقدام به دریافت تسهیلات 75 میلیونی نموده اند، یک میلیون و دویست هزار تومان به صورت ماهانه می باشد، ولی در صورتی که اقدام به دریافت تسهیلات صد میلیونی کرده باشند، میزان این قسط به یک میلیون و هفتصد هزار تومان در ماه افزایش می یابد. همچنین در صورت اخذ وام برای بافت فرسوده، باید 700 هزار تومان به صورت ماهانه پرداخته شود و اگر صندوق یکمی بوده و زوج، بایستی اقدام به پرداخت یک میلیون و هفتصد هزار تومان ماهانه به منظور دریافت وام 160 میلیون تومانی نمایند.

متقاضی طرح اقدام ملی مسکن باید چه مقدار آورده ابتدایی داشته باشد؟

واریز سی درصد از قیمت تمام شده مورد پیش بینی در مرحله اول، بایستی توسط متقاضی واریز گردد که برای همه پروژه ها این مبلغ می تواند متغیر باشد و اعلام قیمت قطعی و دقیق امکان پذیر نیست، زیرا که قیمت ها با در نظر گرفتن نوع سفارش می تواند متفاوت باشد.

امکان شرکت در پروژه های مشارکتی برای دهک های متوسط فراهم بوده و همچنین واحدهای مسکونی در اراضی 99 ساله که از قیمت پایین تری برخوردارند و برای دهک های کم درآمد درنظر گرفته شده اند.

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !