صفحه اصلی وبلاگ آیا اطلاعاتی در مورد ساخت و ساز غیر مجاز در روستا دارید؟

آیا اطلاعاتی در مورد ساخت و ساز غیر مجاز در روستا دارید؟

اشتراک گذاری
 • تاریخ ارسال : ۲ خرداد ۱۴۰۰
 • تعداد نظرات : 0 نظر

آیا اطلاعاتی در مورد ساخت و ساز غیر مجاز در روستا دارید؟

بعضی از مردم که در محیط شهری زندگی می کنند، به دلیل وجود دشواری های زندگی، سکونت در روستا را برمی گزینند. نخستین گام جهت زندگی در روستا این است که مکانی را برای سکونت انتخاب نمایید. از آنجا که خانه های روستایی از استحکام کمی برخوردارند، از این رو ممکن است، ساخت و ساز جدیدی مورد نیاز باشد. بعضی اشخاص بدون توجه به قوانین ساخت و ساز، به احداث بنا می پردازند. در ادامه مقاله می خواهیم در رابطه با ساخت و ساز غیر مجاز در روستا اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

منظور از ساخت و ساز غیرمجاز در روستا چیست؟

بخش عمده ای از اقتصاد کشور تحت تأثیر ساختمان سازی و معاملات مسکن قرار دارد و از این رو، جای تعجبی نیست که بسیاری از روستاها و به ویژه روستاهای موجود در مجاورت شهرهای بزرگ نیز مورد توجه قرار گیرد و افزایش ساخت و ساز در آنها صورت گرفته باشد. رعایت قوانین خاص مربوط به این ساخت و سازها باید انجام شود. در ادامه مطلب این قوانین را برای شما شرح خواهیم داد.

آیا اطلاعاتی در مورد ساخت و ساز غیر مجاز در روستا دارید؟

 

قوانین حاکم بر نحوه ساخت و ساز در روستا

 • پیش از آغاز عملیات ساخت و ساز در روستا و در محدوده طرح هادی، همه اهالی روستا و تمامی دستگاه های اجرایی غیر دولتی و دولتی و همچنین کلیه افرادی که در عمران و آبادانی روستایی نقش دارند، بایستی هماهنگی لازم را با دهیاری روستا جهت دریافت پروانه ساختمانی نمایند. اگر روستا از دهیاری برخوردار نبود، باید اقدام به ارائه یک تقاضانامه کتبی به اعضاء شورای شهر و همچنین ارائه مدارک مورد نیاز به مراجع مربوطه کنند.
 • انجام هرگونه عملیات ساختمانی در خارج از طرح هادی ممنوع بوده و بر اساس قوانین و مقررات درج شده در بند ده که صرفاً محدوده داخل طرح هادی را شامل می شود، مجاز است.

 

 • در همه ساخت و سازهای واقع در محدوده طرح هادی به منظور پیشگیری از تخلفات، بایستی همه ساکنین، سازندگان، کلیه دستگاه های اجرایی و دیگر افرادی که دستی در عمران و آبادانی روستایی دارند، مفاد پروانه ساختمانی صادره را رعایت نمایند.

 

 • پس از اتمام عملیات ساختمانی، اداره ثبت اسناد شهرستان جهت صادر نمودن سند مالکیت ساختمان در روستا، بایستی از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان اقدام به اخذ استعلام مبنی بر غیرمجاز بودن ملک احداث شده کرده و سند، زمانی که مراحل ساخت و ساز بلا اشکال باشد، صادر گردد.

 

قوانین حاکم بر نحوه ساخت و ساز در روستا چیست

 

 • قابل توجه است که ساخت و ساز غیر مجاز در روستا که فاقد پروانه ساختمانی درون محدوده مصوب طرح هادی باشد، می تواند توسط دهیاری و در صورت نبود آن، اعضاء شورای شهر روستا متوقف شده و ضمن راهنمایی متقاضی و سازنده، اقدام به معرفی وی به مراجع ذیربط جهت گرفتن پروانه می گردد. و اگر این عملیات ساختمانی غیر مجاز متوقف نشد، اقدامات قانونی لازم در اسرع وقت توسط شورا یا دهیار، و بخشدار کتباً به گزارش مرجع زیربط می رسد.

مرجع معتبر جهت صدور پروانه ساختمان در روستا

اولین اقدام برای دریافت پروانه ساختمانی، ثبت تقاضا در دهیاری برای تشکیل پرونده می باشد که توسط دهیاری به بخشداری ارسال می گردد. طبق ماده 10 بند 33، موارد زیر از وظایف بخشداری می باشد:

 • اساسنامه تشکیلات و سازمان دهیاری ها
 • صدور پروانه ساختمان هایی که در محدوده قانونی روستاها ساخته شده ‌اند.
 • رعایت مقررات مربوط به اراضی در آیین نامه احداث بنا در خارج از حریم شهرها و محدوده قانونی

به طور کلی در پروانه ‌های ساختمانی صادر شده از سوی دهیاری، مدت زمان لازم جهت اجرای ساختمان سازی و نوع استفاده آن باید مشخص گردد. در واقع پروانه ‌های احداث ساختمان از زمان صدور برای دو سال اعتبار دارند و تمدید آنها نیز دو بار به صورت رایگان انجام می ‌پذیرد و اعتبار تمدید آنها فقط یک سال می باشد.

اگر در مدت زمان تعیین شده، کار ساختمان سازی تمام نشود و یا به عبارتی ساختمان تکمیل نگردد، چند درصد عوارض صدور پروانه هنگام هر بار تمدید، از سال پنجم از مالک دریافت می‌ شود.

ساخت و ساز غیر مجاز در روستا و جلوگیری از آن

در واقع، زمین ‌خواری مربوط به ساخت و ساز غیر مجاز در روستا می باشد. زیرا معمولاً روستاها بهترین مکان برای زمین ‌خواران هستند. در این خصوص، طرح هادی روستاها وجود دارد که ساخت و ساز در زمین های با کاربری کشاورزی مشخص شده در آن، غیر مجاز می باشد.

همچنین جهت جلوگیری از تغییر کاربری به صورت غیر مجاز نیز انشعابات برق و آب از طریق اداره های مربوطه نباید به ساختمان های ساخته شده در این گونه زمین ها تعلق گیرد. در غیر این صورت، استفاده از اراضی کشاورزی برای ساخت و سازهای مسکونی و همچنین تغییر کاربری آن به راحتی انجام می‌ پذیرد.

ساخت و سازهای غیر مجاز دیگری نیز در روستاها وجود دارند که فاقد پروانه هستند و بدون اینکه از دستگاه ‌های مربوطه مجوز بگیرند، اقدام به ساختمان سازی می نمایند. در این بین، افرادی هم هستند که پروانه ساختمان دریافت دارند ولی به ضوابط آن عمل نمی کنند.

بر این اساس، برای اینکه ساخت و ساز غیر مجاز در روستا صورت نگیرد، تخلفات کمیسیونی در استانداری‌ ها بررسی می ‌شود که با توجه به تخلف صورت گرفته، حکم تخریب بنا و یا جریمه نقدی که معمولاً حدود 70 درصد ارزش ملک می باشد، صادر می شود.

ساخت و ساز غیر مجاز در روستا

 

بنابراین دهیاری وظیفه دارد با ساخت و سازهایی که بخشداری آنها را غیر مجاز اعلام نموده است، برخورد قانونی نماید و به کمیسیون استانداری ها نیز اطلاع دهد. مواردی که موجب ممنوعیت ساختمان سازی از طریق بخشداری می‌ شود عبارتند از:

 • سرپیچی از یک سری اصول و قوانین ساخت و ساز
 • عدم رعایت سرانه و کاربری هایی که طرح هادی روستایی آنها را تعیین نموده است.
اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !