صفحه اصلی وبلاگ آشنایی با موضوع حق پارکینگ آپارتمان

آشنایی با موضوع حق پارکینگ آپارتمان

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۲۲ تیر ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

آشنایی با موضوع حق پارکینگ آپارتمان

یکی از مسائلی که سبب ایجاد اختلاف بین ساکنان واحدهای تجاری و مسکونی در اکثر موارد می گردد، عدم آشنایی دقیق آنها با موضوع حق پارکینگ آپارتمان است. در صورتی که شما هم با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

معرفی قسمت های مختلف آپارتمان

تقسیم بندی آپارتمان به دو بخش مشاع و اختصاصی صورت می گیرد:

  • بخش های اختصاصی را می توان قسمت هایی دانست که جهت استفاده انحصاری مالک در نظر گرفته می شود. که در سند مالکیت به این بخش ها به صورت دقیق اشاره شده است. از این رو، با توجه به این تعریف، انباری و پارکینگ نیز می تواند قسمت های اختصاصی آپارتمان باشد.
  • به بخش هایی از ساختمان که بین ساکنان آپارتمان به صورت مشترک است، قسمت مشاع گفته می شود. در واقع به این بخش ها در سند مالکیت اشاره ای نشده است. به عبارت دیگر، قسمت های مشاع ساختمان، از بخش های اختصاصی نبوده و در سند مالکیت نیز وجود ندارد. حیاط، راهروها، باغچه، پشت بام و پله ها به عنوان بخش های مشترک آپارتمان به شمار می آیند.

نحوه تقسیم حق پارکینگ آپارتمان

 

پارکینگ ساختمان چگونه تقسیم بندی می شود؟

ممکن است یکی از مسائلی که برای شما رخ داده باشد، این است که آپارتمان خریداری شده توسط شما، فاقد پارکینگ است و این پرسش به ذهن شما خطور کند که نحوه تقسیم حق پارکینگ آپارتمان به چه نحوی است؟

دو تقسیم بندی جهت اختصاص یافتن حق پارکینگ آپارتمان به ساکنان آن صورت می گیرد:

  • تقسیم مشاعی

در این شیوه، حق پارکینگ آپارتمان به یک شخص اختصاص داده نداشته و دو یا چندین مالک قادر به استفاده از پارکینگ به نسبت سهم خود هستند.

  • تقسیم اختصاصی

اگر مساحت و متراژ دقیق پارکینگ در سند مالکیت آورده شود، ملک اختصاصی صاحب آپارتمان به شمار می آید. در چنین شرایطی، حق دخل و تصرف توسط هر یک از همسایگان سلب خواهد شد.

از این رو، پارکینگ مشاعی با توجه به متراژ واحد مسکونی، شامل بعضی از ساکنین می ‌شود و به بعضی دیگر اختصاص پیدا نمی کند. معمولاً در تقسیم مشاعی هر کدام از واحد ها ماشین خود را می توانند در هر قسمتی از پارکینگ قرار دهند.

حق عبور و مرور از درب ورودی پارکینگ آپارتمان

شاید این سوال در ذهن شما هم باشد که آیا فقط افرادی که پارکینگ دارند می توانند از درب پارکینگ رفت و آمد کنند یا بقیه هم حق عبور و مرور دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر اساس قانون تملک آپارتمان ها و از آنجایی که فضای اطراف پارکینگ مربوط به مشاعات ساختمان است، لذا حق پارکینگ آپارتمان مربوط به تمامی ساکنین می باشد. بنابراین آنها اجازه رفت و آمد از درب ورودی پارکینگ را دارند و مالک نمی ‌تواند از رفت و آمد ساکنین جلوگیری به عمل آورد.

اگر صاحب پارکینگ مانع رفت و آمد ساکنین آپارتمان گردد، آنها می‌ توانند به دلیل مزاحمت مالک، از او شکایت کنند. در این صورت استثنا هم وجود دارد. یعنی اگر ورودی پارکینگ آپارتمان به سمت حیاط خلوت راه داشته باشد، ولی عبور و مروری در آنجا صورت نپذیرد، بنابراین مالک پارکینگ می ‌تواند جلوی رفت آمد افراد را بگیرد.

 

قرار دادن ماشین در پارکینگ همسایه بدون اجازه

اگر پارکینگ یک مدت طولانی خالی باشد و همسایه ها بدون اجازه ماشین خود را در آن قرار دهند، باید اجاره مدت زمانی که ماشین در پارکینگ همسایه پارک شده را پرداخت نمایند که میزان آن را کارشناس دادگستری تعیین می ‌کند. همچنین اگر فردی که بدون اجازه ماشین را در پارکینگ همسایه قرار داده است، آن را سریعا ترک نکند، جرم او تصرف عدوانی محسوب می شود که مجازات نقدی و غیر نقدی به همراه دارد.

 

 

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !