صفحه اصلی وبلاگ آشنایی با شناسنامه فنی ساختمان

آشنایی با شناسنامه فنی ساختمان

اشتراک گذاری
  • تاریخ ارسال : ۲۱ خرداد ۱۴۰۰
  • تعداد نظرات : 0 نظر

آشنایی با شناسنامه فنی ساختمان

زمانی که قصد خرید خانه را دارید بایستی به بررسی گزینه های مختلفی بپردازید تا بهترین انتخاب را با توجه به سلیقه و بودجه تان داشته باشید. با فرض اینکه شما موفق به یافتن خانه دلخواه خود شده اید، آیا کارتان همین جا به پایان رسیده و به سهولت قادر به خرید آن هستید؟ در جواب این پرسش باید بگوییم که اینگونه نیست. فاکتورهای دیگری در کنار بودجه و سلیقه می تواند در خرید ملک مؤثر باشد که بایستی به آنها نیز توجه نمایید. شرایط ساخت و ساز و استانداردهای فنی را می توان از دیگر عوامل مهم در این زمینه به شمار آورد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در رابطه با شناسنامه فنی ساختمان در اختیارتان قرار دهیم.

 

منظور از شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

اطلاعات مهم و فنی هر ملک درون شناسنامه ای نوشته شده است که به آن شناسنامه فنی ساختمان گفته می شود. این اطلاعات شامل ویژگی های سازه، تأسیسات نصب شده داخل ساختمان، اطلاعات مربوط به مهندسان طراح و …. می باشد.

شناسنامه فنی ساختمان چیست

به منظور دستیابی به خصوصیات عمومی ساختمان می توانید به شناسنامه فنی مراجعه نمایید. که در واقع دفترچه ای صحافی شده است که مالک ساختمان آن را در اختیار داشته و زمان معامله ملک، اقدام به واگذاری آن به خریدار می کند.

شناسنامه فنی ساختمان طی چه مراحلی صادر می شود؟

برای اینکه بتوانید شناسنامه فنی ساختمان را دریافت نمایید، باید مراحل زیر را طی کنید:

  • نخست بایستی اقدام به وارد نمودن اطلاعات مهم و فنی ملک، در فرم پیش نویس شناسنامه فنی ساختمان کنید.
  • پس از آن مدارکی از قبیل یک نسخه کپی از شناسنامه، کپی سند مالکیت، گواهی عدم خلافی و کپی کارت ملی، به همراه فرم پیش نویس شناسنامه فنی را تحویل سازمان نظام مهندسی ساختمان دهید.

سپس باید هزینه ‌های مربوط به عملیات صدور پرداخت شود. لازم به ذکر است که هزینه صدور این شناسنامه هر ساله توسط سازمان نظام مهندسی ارائه می گردد و به تصویب وزارت مسکن می‌ رسد.

در مرحله بعد، یک مهندس ناظر از طرف نظام مهندسی جهت نظارت بر ساختمان تعیین می گردد که باید به بررسی مدارک مالک بپردازد. همچنین باید به صورت حضوری نسبت به ارزیابی کیفیت ساخت و ساز ساختمان اقدام نماید و اگر مورد تایید او باشد، سازمان نظام مهندسی درخواست صدور شناسنامه را به شهرداری ارسال می ‌کند و شهرداری نیز باید هر چه سریعتر این شناسنامه را صادر نماید.

شناسنامه فنی ساختمان و شناسنامه فنی و ملکی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

1-یکی از مهمترین تفاوت ‌های میان این دو شناسنامه، زمان صدور آنها می باشد. در حقیقت شناسنامه فنی ساختمان قبل از ساخت و ساز ملک همزمان با صدور پروانه صادر می گردد. ولی شناسنامه فنی و ملکی بعد از پایان یافتن ساخت و ساز یعنی زمان دریافت گواهی پایان کار ساختمان صادر می شود.

2- قانون تصویب صدور شناسنامه فنی و ملکی در سال ۱۳۷۴ بوده است. در حالی که این قانون برای شناسنامه فنی ساختمان، ۱۵ سال بعد از آن یعنی در سال ۱۳۸۹ تصویب شده است.

دریافت شناسنامه فنی ساختمان برای چه افرادی لازم است؟

شناسنامه فنی ساختمان را افرادی که تصمیم به پیش فروش ملک خود دارند، باید دریافت نمایند. زیرا خریدار باید از نوع مصالحی که جهت ساخت ملک استفاده شده است، آگاهی کامل داشته باشد. ناگفته نماند که دریافت آن برای افراد دیگر ضرورتی ندارد.

 

دریافت شناسنامه فنی ساختمان برای چه  کسانی لازم است؟

 

جمع بندی

طبق آنچه بیان نمودیم، در صورتی که خریدار در شناسنامه فنی ساختمان مغایرتی ببیند، باید به پیگیری آن از طریق مراجع قانونی بپردازد. بنابراین، پیگیری حقوقی این شناسنامه بین خریدار و فروشنده از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

اشتراک گذاری

توسط روش های زیر می توانید این پست را با دوستان یا آشنایان خود به اشترام بگذارید.

پست های مرتبط

نظرات مشتریاننقد خود را در پست مورد نظر بنویسید...

تا اکنون نظری ارسال نشده است شما اولین نفر باشید !